Badanie TSH – jak często je wykonywać i jakie są normy?
Choć tarczyca nie wyróżnia się rozmiarem, odgrywa wyjątkowo istotną rolę w ludzkim organizmie. Aby narząd ten mógł prawidłowo pracować, potrzebuje TSH: hormonu, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Jak często powinno badać się poziom tego hormonu i jakie są normy dla osoby dorosłej?
Badanie TSH – kiedy należy je wykonać?
TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, a w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w tym zakresie, dojść może do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich wskazać można m.in. pogorszenie samopoczucia lub nadmierne, nieuzasadnione przybieranie na wadze czy chudnięcie. Nie są to jedyne objawy, jakie wywoływane są przez niedobór TSH, jednak to te są zauważane jako pierwsze.
Badanie poziomu wspomnianego hormonu należy bezwzględnie wykonać w przypadku zauważenia u siebie któregoś z wyżej opisanych objawów, jednak nie tylko wówczas. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że nawet jeśli nic nie wzbudza naszego niepokoju – bezpieczniej będzie sprawdzić poziom TSH raz w roku. Badania krwi pozwolą wykryć nawet drobne, nie dające jeszcze objawów nieprawidłowości i odpowiednio zareagować.
Jak przebiega badanie?
Badanie TSH to badanie krwi, które musi być wykonywane na czczo. To oznacza, że jeśli badanie ma się odbyć np. o 8 rano, ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż przed północą. W praktyce oznacza to, że w przypadku porannego badania warto zjeść wcześniejszą kolację i powstrzymać się od spożywania kolejnych posiłków czy przekąsek. Warto pamiętać o tym, by regularnie się nawadniać: to pozwoli zachować dobre samopoczucie również w przypadku lekkiego głodu, a także ułatwi pobranie krwi, która będzie odpowiednio rozrzedzona.
Kiedy wynik badania jest prawidłowy?
W zależności od rodzaju przeprowadzonego testu i wykorzystanej w tym celu maszyny, normy mogą różnić się nieznacznie. Dokładne wartości są zazwyczaj podawane pod wynikiem, a standardowy zakres prawidłowych wartości poziomu TSH wynosi od około 0,27 do około 4,2 mj/l. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom TSH może okazać się niekorzystny i wymagać wdrożenia odpowiedniego leczenia, jednak decyzja ta każdorazowo należy do lekarza.
Regularne badania krwi, zarówno w zakresie TSH, jak i zawartości innych hormonów czy substancji w organizmie jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia. Dlatego też zachęcamy do przeprowadzania badań co najmniej raz do roku, a jeśli cokolwiek wzbudza niepokój – niezwłocznie po dostrzeżeniu u siebie nietypowych objawów.
Badanie TSH Wawer
W naszym centrum medycznym możecie wykonać kompleksowe badania krwi, w tym badanie poziomu TSH. W naszej ofercie znajduje się wiele testów diagnostycznych w korzystnych cenach. Wyniki możecie skonsultować z Endokrynologiem.