USG Doppler żył szyjnych – kiedy wykonać i jak się do niego przygotować?
Wiele nowoczesnych metod diagnostycznych pozwala na wczesne rozpoznanie zmian patologicznych, postawienie właściwiej (bardziej precyzyjnej, niż przy poprzednich generacjach wizualnego wglądu w tkankę i naczynia) diagnozy. Wreszcie metody takie jak USG Doppler żył szyjnych mogą także wspomóc personel, prowadzący chorego pacjenta, w trakcie najbliższego, długotrwałego leczenia.
Czym właściwie jest specyficzne badanie USG Doppler żył szyjnych?
Ten rodzaj badania, wykorzystujący metodę obrazową, a uściślając – korzystający z przepływu i reakcji ultradźwięków na różne struktury tkanek ludzkiego organizmu, pozwala na nieinwazyjne zweryfikowanie i kontrolę stanu komórek danego organu.
Co ciekawe aparatura USG ma dość szerokie zastosowanie, bo może być zastosowane przy obrazowaniu serca i jego struktur, przy diagnostyce płodu, ale również w medycynie ratunkowej, gdzie emitowany ultradźwięk pozwala na bardzo szybką weryfikację urazowości niektórych jam organizmu, np. jamy brzusznej pod względem obecności płynu lub płuc pod kątem wystąpienia krwi. USG Doppler żył szyjnych może być wykorzystywany także w angiologii, czyli w dziedzinie zajmującej się badaniem układu krwionośnego i limfatycznego.
Badanie USG Doppler żył szyjnych, dzięki któremu możemy względnie wcześnie wykryć zakrzepy, tętniaki i zdiagnozować ogólnie pojętą niewydolność żylną jest także wielce pomocny przy rozpoznaniu dość niebezpiecznego schorzenia znanego jako udar niedokrwienny.
Jak powinno wyglądać prawidłowo przeprowadzone badanie USG Doppler żył szyjnych?
Po pojawieniu się w gabinecie lekarz poprosi nas o rozpięcie koszuli lub rozluźnienie górnej części garderoby tak, by głowicami urządzenia badającego mógł swobodnie dotrzeć przeprowadzając badanie USG Doppler żył szyjnych. Następnie pacjent kładzie się na plecach na łóżku medycznym i odchyla głowę do tyłu – pomocne będą w tym specjalne poduszki podłożone bezpośrednio pod kręgi szyjne.
W następnym etapie bezpośrednio na głowicę wyciskana jest niewielka warstwa żelu, który ma ułatwić przesuwanie głowicy po skórze pacjenta. Głowica USG zostaje przyłożona po obu stronach szyi, w miejscach gdzie przebiegają główne naczynia krwionośne. Badający uzyskuje obraz bezpośrednio po wysłaniu sygnału, a zarejestrować go powinien komputer z monitorem aparatu USG.
Przygotowanie i charakter badania USG Doppler żył szyjnych
Jak już wspomniano powyżej, badanie jest nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu, a przede wszystkim niebolesne i nieingerujące w skórę lub żyły szyjne. Warto jednak je wykonać, by wcześnie zdiagnozować choćby udar niedokrwienny lub niewydolność żylną. Specjalnymi wskazaniami, by umówić się na USG Doppler żył szyjnych są także: zmiany miażdżycowe, podwyższone ciśnienie krwi, uporczywe bóle szyi i głowy czy też poważniejsze urazy odcinka szyjnego kręgosłupa.
Do badania USG żył szyjnych nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, poza kwestia odpowiedniego przewiewnego i niezasłaniającego szyi ubioru. Sam żel możemy bezproblemowo zetrzeć chusteczkami w gabinecie. Wyjątkami przy badaniach USG będą natomiast badania powłok brzusznych (np. aorty brzusznej), gdzie zostaniemy poproszeni o zastosowanie lekkostrawnej diety i zażycie preparatów, usuwających nadmiar powietrza z układu pokarmowego i wydalniczego.
USG Doppler Warszawa Wawer
Zapraszamy na badania USG Doppler w centrum medycznym Lekarze z Radości. Wykonujemy badania dopplerowskie tętnic kończyn dolnych i górnych, doppler żył kończyn, a także doppler tętnic szyjnych, kręgowych i podobojczykowych. Cennik USG jest dostępny tutaj.