USG stawu skokowego – kiedy je wykonać?
Wiele osób boryka się z dolegliwościami ze strony narządu ruchu, bolesność sztywność stawów to problemy spotykane już u pacjentów w coraz młodszym wieku. Nie borykają się z nimi wyłącznie seniorzy czy sportowcy. Niestety problemy ze stawami mocno obniżają jakość życia, utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają poruszanie się. W celu ocenienia wad wrodzonych lub różnych patologicznych zmian w obrębie stawów wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Jest ono niezbędne w przypadku urazu, skręcenia czy zwichnięcia stawów.
Jakie są wskazania do wykonania USG kostki i na czym ono polega?
O uszkodzenie stawów niestety dosyć łatwo, wiele osób boryka się też z ich zwyrodnieniem, a objęte stanem zapalnym stają się źródłem bólu i utrudniają poruszanie się. W celu ocenienia zmian o podłożu porażeniowym i zapalnym wykonuje się USG stawu skokowego. Pozwala to na zdiagnozowanie powstałych uszkodzeń dotyczących nie tylko samego stawu, ale też okolicznych tkanek, czyli wiązadeł, ścięgien, nerwów itd. Za pomocą USG stawu skokowego możliwe jest wykrycie patologii takich jak: zespół wklinowania przedniego, uszkodzenie ścięgna mięśnia/więzadeł, tendinopatie, zapalenie pochewek ścięgnistych, zespół kanału stępu, zespół wklinowywania, złamanie snowboardzisty, zapalenie ścięgna lub kaletki ścięgna Achillesa, zapalenie błony maziowej. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wykrycie ciał wolnych w stawie, dodatkowej kostki trójkątnej.
Wskazaniami do przeprowadzenia USG stawu skokowego są: ból stawu, jego obrzęk i opuchlizna, zaczerwienienie w okolicy kostek, siniaki i krwiaki wokół stawu, ograniczona ruchomość stawu skokowego. Jeśli podejrzewa się skręcenie/zwichnięcie/naciągnięcie więzadeł lub choroby zwyrodnieniowe i reumatologiczne, to zleca się wykonanie USG kostki. Jest to bardzo proste badanie, wystarczy odsłonić kostkę, siedząc na kozetce, po czym lekarz smaruje skórę specjalnym żelem pochłaniającym ultradźwięki. Do tak przygotowanej skóry przykładana jest głowica, którą lekarz po niej przesuwa, co pozwala zobrazować stan stawu, wykryć zmiany patologiczne i stan zapalny. Urządzenie wysyła informacje, które wyświetlają się bezpośrednio na monitorze. Badanie USG stawu skokowego obejmuje ocenę przedniej, bocznej, przyśrodkowej i tylnej okolicy zmienionego chorobowo stawu.
USG stawu skokowego Warszawa Wawer
W naszym centrum medycznym wykonujemy m. in badania USG narządu ruchu, stawów, kolana, nadgarstka, barku i stawu skokowego. Badania wykonuje dr n. med. Paweł Olejnik, specjalista chirurgii ogólnej i radiologii z wieloletnim doświadczeniem. Cennik USG jest dostępny tutaj.