Odwodnienie organizmu – jak je rozpoznać?
Odwodnienie może być naprawdę niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, zwłaszcza jeśli występuje ono u małego dziecka lub osoby w podeszłym wieku. Mianem tym określa się stan, w którym poziom wody, ale również elektrolitów w organizmie, spadł zbyt mocno. W jaki sposób rozpoznać odwodnienie i jak sobie z nim radzić?
Objawy odwodnienia
Szybkie rozpoznanie odwodnienia jest niezwykle istotne i pomaga zapobiec poważnym konsekwencjom. Wystarczy powiedzieć, że podczas gdy ludzki organizm jest w stanie poradzić sobie bez pożywienia przez okres dwóch do trzech tygodni, zupełnie pozbawiony płynów – nie przetrwa nawet tygodnia. Ludzkie ciało w większości składa się z wody, a gdy przestajemy dostarczać płyny – dochodzi właśnie do odwodnienia.
Wśród najczęstszych objawów odwodnienia można wskazać:
– pragnienie – to jeden z pierwszych symptomów, na które zwracamy uwagę. Aby odpowiednio nawodnić organizm, nie należy pić wody duszkiem, ale powoli, łyk po łyku. Osoby starsze nie odczuwają pragnienia, dlatego tak istotnym jest, by zapewnić im optymalne nawodnienie nawet gdy nie proszą o napój;
– ból głowy – symptom ten pojawia się zazwyczaj, gdy utrata wody w organizmie przekracza 1%. Co ciekawe, dolegliwy ból głowy może ustąpić w ciągu kilkudziesięciu minut od spożycia powoli szklanki wody;
– zmiana koloru oraz ilości moczu – gdy organizm otrzymuje zbyt mało wody, zmniejsza się również ilość wydalanego moczu. Można również zauważyć zmianę jego barwy na znacznie ciemniejszą;
– ogólne uczucie rozdrażnienia, senności, zmęczenia – osoby, które cierpią z powodu nadmiernego zmęczenia, ciągłej senności lub drażliwości pomimo teoretycznie odpowiedniej ilości wypoczynku – prawdopodobnie są odwodnione;
– utrata elastyczności skóry – co ciekawe, brak wody można dostrzec nawet na naskórku. Jeśli traci on swoją naturalną elastyczność i zmienia się jego kolor – świadczy to o silnym odwodnieniu.
Jak poradzić sobie z odwodnieniem?
Odwodnienie może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia, dlatego nie należy ignorować wyżej wskazanych objawów. Jeśli jednak nie wynika ono z choroby, nie dotyczy osoby w podeszłym wieku lub małego dziecka – zdrowy dorosły może stosunkowo łatwo poradzić sobie z odwodnieniem poprzez spożywanie odpowiedniej ilości wody. Kobiety powinny wypijać około 2 litrów wody, a mężczyźni około pół litra więcej, czyli 2.5 litra. Wartości te są przybliżone, a co za tym idzie – w przypadku osób intensywnie aktywnych fizycznie, a także w okresie letnim – ilość wypijanych płynów powinna być wyższa.
Nieco inaczej wygląda kwestia jeśli chodzi o małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. W ich przypadku odwodnienie postępuje znacznie szybciej i niestety może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli zatem osoba z grup ryzyka cierpi z powodu wymiotów czy biegunki i odmawia przyjmowania płynów, konieczna może okazać się konsultacja lekarska. Internista w sposób fachowy może ocenić stopień odwodnienia i w razie konieczności zaordynować dodatkowe środki, na przykład w postaci elektrolitów w płynie lub skierowania na kroplówki nawadniające.
Internista Wawer
W centrum medycznym Lekarze z Radości pod opiekę lekarzy internistów trafiają pacjenci z różnymi dolegliwościami. Nasi specjaliści zajmują się diagnozowaniem chorób układów: pokarmowego, oddechowego, moczowego, kostno-stawowego, odpornościowego, a także najczęstszych chorób tarczycy, chorób o podłożu alergicznym i metabolicznym.