Czym jest i na czym polega badanie USG narządu ruchu?
Badanie USG ma szerokie zastosowanie w medycynie. Umożliwia wykrycie nawet niewielkich nieprawidłowości między innymi w stawach, mięśniach i wiązadłach. Są to elementy ciała podatne na urazy i patologiczne zmiany. Za pomocą ultrasonografu możliwe staje się sprawdzenie ich stanu w sposób szybki, bezinwazyjny i bezpieczny.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania USG stawu, wiązadeł i mięśni?
USG narządu ruchu jest badaniem służącym do oceny stanu mięśni, wiązadeł i stawów. Na jego podstawie można wykryć nieprawidłowości w kaletce maziowej, powięzi, nerwach, torebce stawowej. Bardzo często wykonuje się je po urazach typu naderwanie mięśni czy stłuczenie. Na podstawie uzyskanych wyników wykrywa się też krwiaki i torbiele, ocenia zachowanie tkanek w trakcie ruchu. Służy to do diagnostyki, postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych. Fizjoterapeuta opiera się na wyniku USG narządu ruchu, na którym dokładnie widać stan uszkodzenia, dzięki czemu zostanie dopasowana indywidualna terapia, co przełoży się na większą skuteczność. Wskazaniem do USG statywów są wszelkiego typu dolegliwości związane ze stawami i ograniczony zakres ruchowy.
Jeśli staw jest objęty stanem zapalnym, obrzęknięty, po przebytym urazie lub operacji, powinno się wykonać badanie ultrasonografem. Przeprowadza się je także po wykryciu guzów i torbieli stawu oraz w celu zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawu. USG narządu ruchu jest wsparciem podczas leczenia zmian pourazowych i zapalnych. Za jego pomocą można zlokalizować dokładnie trudno wykrywalne ciała wolne, krwiaki, tętniaki, torbiel i guzki. Możliwe jest ocenienie uszkodzonych struktur mięśni, znalezienie przyczyny dolegliwości bólowych narządu ruchu i stopnia uszkodzenia włókien czy ścięgien. USG ortopedyczne wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu anatomicznego. Jest skuteczniejsze w wykrywaniu chorób układu ruchu niż badanie rentgenowskie, praktycznie bezinwazyjne.
Na czym polega badanie USG ortopedyczne?
USG narządu ruchu wykonuje się za pomocą ultrasonografu, czyli urządzenia emitującego ultradźwięki. Przenikają one do głębokich struktur skóry, docierają aż do tkanek wewnętrznych, po czym odbijają się od nich i trafiają ponownie do głowicy urządzenia, po czym są przekształcane w obraz wyświetlany na monitorze. USG ortopedyczne obrazuje zmiany stawowe w przebiegu chorób układu szkieletowo-mięśniowego. Polega na nałożeniu na skórę pacjenta specjalnego żelu uławiającego przewodzenie ultradźwięków. Za pomocą głowicy ultrasonografu przesuwa się po ciele w celu uwidocznienia jego struktur na ekranie aparatu. Na podstawie wyświetlonych obrazów lekarz jest w stanie opisać je po zakończeniu badania. Wszystko to zajmuje tylko kilkanaście minut. Badanie USG narządu ruchu może być wykonywane wielokrotnie, bo nie wpływa w żaden sposób na zdrowie pacjenta. Jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga nawet żadnego przygotowania od pacjenta. Jedynym przeciwwskazaniem są rany i oparzenia w badanym miejscu.
USG Wawer
Lepszy sprzęt to więcej możliwości dla specjalisty, który go obsługuje. Nasi lekarze mają do dyspozycji światowej klasy ultrasonograf Alpinion E-CUBE 12, który pozwala badać łatwiej i precyzyjniej. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim: wysoką rozdzielczością badania, dokładniejszymi diagnozami, wysoką wydajnością i szybkością wyników, możliwością wykorzystania najnowocześniejszych technologii USG, w tym funkcji DPDI, CUBE Strain, Live HQ oraz 4D.
Jednym z naszych specjalistów się w ultrasonografii jest dr n. med. Paweł Olejnik, chirurg i radiolog z wieloletnim doświadczeniem. Lekarz ten wykonuje badania USG: doppler tętnic kończyn, doppler żył kończyn, doppler tętnic szyjnych, kręgowych, podobojczykowych, narządu ruchu ( w tym USG dynamiczne), węzłów chłonnych obwodowych, jamy brzusznej, tarczycy, ślinianek, tkanki podskórnej, układu moczowego.