USG jamy brzusznej – na czym polega i jak się do niego przygotować?
USG jamy brzusznej to badanie, które polega na ocenie stanu narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Za jego pomocą jesteśmy w stanie wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany w ich budowie. W przypadku badania narządów miednicy mniejszej przeprowadza się badania endokawitarne. Oprócz podstawowego badania jamy brzusznej możemy wyróżnić również badania szczegółowe.
Jak przygotować się do badania?
Zgłaszając się na wykonanie badania w godzinach przedpołudniowych, powinniśmy być na czczo – oznacza to, że nie możemy spożywać żadnego pożywienia oraz pić napojów przed wykonaniem badania. W przypadku, gdy badanie będzie przeprowadzane po południu, konieczne jest niespożywanie przez pacjenta żadnych pokarmów oraz napojów minimum 5 godzin przed USG. Przeciwskazaniami jest również palenie papierosów, żucie gumy itd. w dniu badania. Jeśli pacjent jest w stanie, powinien wypróżnić się przed wykonaniem badania. Aby wynik badania wyszedł jak najbardziej poprawny, dobrze jest wprowadzić lekkostrawną dietę na około dwa dni przed wykonywanym USG jamy brzusznej. Najlepiej na ten czas zrezygnować z wszelkich pokarmów wzdymających takich jak kapusta, groch, fasola, jabłka oraz z napojów gazowanych. Nie zaszkodzi także zastosowanie środków odgazowujących na kilka dni przed badaniem, jednak należy przerwać stosowanie w dniu badania. Należy również stosować się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania.
Jak wygląda badanie?
USG jamy brzusznej w centrum medycznym Lekarze Z Radości wykonywane jest po przeprowadzaniu badania podmiotowego, czyli szczegółowego wywiadu z pacjentem. Może on być również przeprowadzony podczas właściwej części badania. Bardzo istotny jest również fakt, czy pacjent miał wykonywane wcześniej tego typu badanie. Jeśli tak, ważna jest informacja, czy pacjent powtarza je z powodu tych samych dolegliwości, czy innych. Badany powinien zabrać ze sobą wyniki poprzedniego badania, jeśli takie było wykonywane. Pozwoli to porównać jakie zmiany nastąpiły oraz jaka jest ewentualna dynamika tych zmian.
Typowe badanie USG jamy brzusznej w naszej placówce wykonuje się w pozycji, podczas której pacjent ułożony jest na plecach. Ręce spoczywają luźno wzdłuż ciała lub ze skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Pozwala to na zapewnienie swobodnego dostępu do okolicy bocznych. W trakcie wykonywania badania istnieje możliwość poproszenia pacjenta o wzięcie głębokiego wdechu oraz zatrzymanie go jak najdłużej pacjent jest w stanie. Celem tej czynności jest przemieszczenie niektórych narządów, które dzięki temu będą lepiej uwidocznione oraz czasowo unieruchomione co pozytywnie wpłynie na warunki badania. Nie istnieje jednoznaczna kolejność, w której następuje badanie narządów. Wszystko zależne jest od aktualnego stanu pacjenta oraz modyfikowane zależnie od objawów, jakie ma pacjent. W trakcie przeprowadzania USG badany może być również poproszony o zmianę ułożenia z boku prawego na lewy lub nawet na brzuch. W niektórych przypadkach badanie może zostać wykonane w pozycji stojącej.
USG Wawer
Lepszy sprzęt to więcej możliwości dla specjalisty, który go obsługuje. Nasi lekarze mają do dyspozycji światowej klasy ultrasonograf Alpinion E-CUBE 12, który pozwala badać łatwiej i precyzyjniej. Urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim: wysoką rozdzielczością badania, dokładniejszymi diagnozami, wysoką wydajnością i szybkością wyników, możliwością wykorzystania najnowocześniejszych technologii USG, w tym funkcji DPDI, CUBE Strain, Live HQ oraz 4D.