Jak dobrać właściwe okulary do wady wzroku
Dobór okularów korekcyjnych, to wbrew pozorom, nie taka prosta sprawa. Choć pod uwagę musisz wziąć tylko względy techniczne i estetyczne, to pamiętaj, że chodzi o twoje oczy. Z narządem wzroku nie można eksperymentować, bo niechcący, możesz sobie zaszkodzić. Co zatem zrobić, by nie tylko dobrze wyglądać w okularach, ale też doskonale przez nie widzieć?
Okulary z marketu lub apteki
Jeśli nigdy nie miałeś problemu ze wzrokiem, ale ostatnio masz wrażenie, że słabiej widzisz podczas czytania, może ci przyjść do głowy pewien pomysł: a może by tak kupić okulary w markecie albo w aptece?
W czasie przymiarki okaże się przecież, które z nich są odpowiednie. Nie wydasz pieniędzy na lekarza i drogie szkła oraz oprawki, a znów będziesz się mógł cieszyć lekturą ulubionych książek.
Niby tak, ale czy na pewno to rozsądne rozwiązanie? Może tanie, ale na pewno nie służy twojemu zdrowiu. Okulary dostępne bez recepty, mogą mieć wady i zwykle są niskiej jakości. Poza tym, nie masz pewności, że moc soczewek zadeklarowana przez producenta, odzwierciedla stan faktyczny. Materiał, z którego zbudowane są oprawki, mogą zawierać stopy miedzi, cynku i niklu, co nierzadko wywołuje reakcje alergiczne na skórze.
Jeśli do tej pory nie robiłeś dokładnych badań u okulisty, nie wiesz również, czy wada w obu oczach jest taka sama. W takiej sytuacji, noszenie okularów o takiej samej dioptrii, może z czasem jeszcze bardziej uszkodzić twój wzrok, a co za tym idzie, pogorszyć widzenie.
Dobór okularów przez okulistę – najlepsze, co możesz zrobić dla swoich oczu
Jeśli wzrok jest dla ciebie ważny, dobór okularów korekcyjnych powierz specjaliście. Nie znaczy to jednak, że nie masz tu nic do powiedzenia. Wciąż masz wybór i to całkiem spory. Niezależnie od sugestii okulisty, możesz zdecydować o przynajmniej kilku istotnych elementach okularów.
Najważniejszy jest dobór szkieł do wady wzroku. Jest to kluczowy powód, dla którego powinieneś skorzystać z pomocy okulisty, który podczas badania, dokładnie ją zmierzy. Gdy ją poznasz, będziesz mógł wybrać rodzaj soczewek, które różnią się między sobą pod kilkoma względami. Możesz wybrać zarówno materiał, z którego je wykonano, jak i specjalne powłoki ochronne.
Jeśli cena nie gra roli, nie musisz się tu zbytnio ograniczać.
Nie bez znaczenia są też oprawki. Dopasuj je do owalu twarzy, osobowości i karnacji twojej skóry. Zwróć uwagę na kształt, kolor, grubość oraz materiał, z którego je zrobiono.
Jak widzisz, dobór okularów korekcyjnych, to zbyt poważna sprawa, by używać produktów niskiej jakości, które mogą negatywnie wpłynąć na twój wzrok. Nawet, jeśli będziesz musiał zapłacić nieco więcej, inwestycja ta, z pewnością się opłaci.