Punkt pobrań krwi jest czynny w godzinach:
Środa: od 8:00 do 11:00Przygotowanie do badania jest bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na jego prawidłowe przeprowadzenie oraz odczyt wyników badania i diagnostykę.
Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?
- Pobrań powinno się dokonywać w godzinach rannych, najlepiej między 7:00 a 10:00
- Do badań należy przystąpić na czczo i zaleca się by ostatni posiłek został spożyty minimum 12 godzin przed pobraniem.
- Przed pobraniem należy unikać wysiłku fizycznego i stresu oraz wstrzymać się od palenia papierosów
- Na 3 dni przed pobraniem nie należy spożywać alkoholu
- W okresie 2 tygodni przed planowanym badaniem należy stosować normalną – zrównoważoną dietę ( nie stosować specjalnych diet ani głodówek).
- Bezpośrednio przed pobraniem zlecany jest kilkuminutowy odpoczynek w pozycji siedzącej.
Badanie w formie wymazu
- nie myj zębów
- zrezygnuj ze stosowania płynów do płukania jamy ustnej
- nie żuj gum
- odstaw tabletki na gardło.
Przed wymazem zachowaj również minimum 2-godzinny odstęp od przyjmowania donosowych środków, takich jak krople, maść czy aerozol. Przed pobraniem materiału nie przepłukuj i nie wydmuchuj nosa.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony pacjentów, wprowadziliśmy do oferty badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, antygen, test jakościowy. Badanie jest szybkim testem wykrywającym obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli pacjenta. Badanie jest pomocne we wczesnej diagnostyce zakażenia koronawirusem i jest rekomendowane na równi z dotychczasową metodą Real Time RT-PCR.
Badanie moczu
Przed pobraniem moczu zalecane jest:
- stosowanie umiarkowanej, zwyczajowej diety oraz przyjmowanie fizjologicznej (normalnej) ilości płynów,
- unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka i ciał ketonowych
- powstrzymywanie od stosunków płciowych w dobie poprzedzającej badanie
- dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących,
- unikanie badania w okresie od 2 dni poprzedzających menstruację (krwawienie miesiączkowe) do 2 dni po jej zakończeniu, ze względu na dużą ilość krwinek czerwonych i nabłonków uniemożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników badania.
Mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego (do nabycia w aptece lub w laboratorium), bezpośrednio po spoczynku nocnym (pierwsza poranna porcja moczu) ze środkowego strumienia. Pojemnik opisuje się imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia.