Pulmonolog Wawer | Poradnia pulmonologiczna
Umów się telefonicznie na wizytę – o szczegóły dopytaj w rejestracjiPulmonologia to dział medycyny zajmujący się badaniem, diagnostyką i leczeniem schorzeń układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem płuc. Pulmonolog rozpoznaje i leczy choroby narządów wchodzących w skład układu oddechowego – w tym wady wrodzone – oraz zapoznaje pacjentów z możliwą profilaktyką. Stawia diagnozę, a następnie wdraża odpowiednie leczenie.
Pulmonolog Wawer – kiedy warto się umówić na konsultację?
Pulmonolog to lekarz, do którego udają się pacjenci mający objawy chorób układu oddechowego. Symptomy schorzeń pulmonologicznych są zazwyczaj uciążliwe, przewlekłe i utrudniają funkcjonowanie. Warto się więc udać do pulmonologa, gdy pojawiają się takie objawy jak zaburzenia oddychania, duszności, ucisk w klatce piersiowej, przyśpieszony, spowolniony, płytki lub pogłębiony oddech, problemy ze złapaniem tchu czy nadmierne zmęczenie przy niewielkiej aktywności fizycznej. Ponadto sygnałami, że warto zasięgnąć porady lekarza tej specjalizacji, są nawracające zapalenie płuc, plucie krwią i płyn w jamie opłucnej.
Do pulmonologa należy się także zwracać ze wszelkiego rodzaju urazami płuc powstałymi w wyniku obrażeń klatki piersiowej. Regularne wizyty u tego specjalisty zaleca się także osobom palącym papierosy.
Badania, które może zlecić pulmonolog
W celu pogłębienia diagnostyki pulmonolog może zlecić dodatkowe badania, które uzupełnią wywiad. Mogą to być między innymi:
- zdjęcie RTG klatki piersiowej,
- USG płuc,
- spirometria lub bronchoskopia,
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MR).
W niektórych przypadkach bardzo pomocnym elementem diagnostyki jest monitorowanie parametrów oddechowych pacjenta w czasie spoczynku. Pulmonolog może więc zlecić także badania wykonywane w czasie snu. Należą do nich:
- polisomnografia – zapis fal mózgowych, tętna, obserwacja ruchu gałek ocznych, napięcia mięśniowego, ruchów oddechowych klatki piersiowej, przepływu powietrza przez usta i nos, a także monitorowanie wysycenia krwi tlenem;
- poligrafia – uproszczony wariant polisomnografii, który nie wymaga hospitalizacji pacjenta (badanie można wykonać w domu);
- kapnografia – monitorowanie stężenia dwutlenku węgla we krwi pacjenta.
Choroby, jakimi zajmuje się pulmonolog
W warszawskim centrum medycznym Lekarze z Radości pod opiekę pulmonologa trafiają pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego. Do chorób, jakie leczy, należą:
- astma oskrzelowa,
- gruźlica,
- mukowiscydoza,
- odma opłucnowa,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- pylica płuc,
- rozstrzenie oskrzeli,
- rak płuc,
- sarkoidoza,
- śródmiąższowe choroby płuc,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie płuc.
Jak wygląda wizyta u pulmonologa w Warszawie?
Pierwsza wizyta u pulmonologa przebiega według podobnego schematu jak u większości specjalistów. Lekarz zbiera od pacjenta wywiad: zadaje pytania na temat dolegliwości, które skłoniły chorego do wizyty, historii przebytych chorób i zabiegów operacyjnych, przyjmowanych na stałe leków oraz występowania schorzeń układu oddechowego w rodzinie. Interesują go także nawyki pacjenta (na przykład dotyczące aktywności fizycznej, palenia tytoniu) oraz czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na jego stan zdrowia (rodzaj wykonywanej pracy, miejsce zamieszkania).
Po zakończeniu wywiadu pulmonolog przystępuje do badania fizykalnego, które może obejmować:
- oglądanie klatki piersiowej – zarówno pod kątem jej budowy, jak i czynności oddechowej,
- osłuchiwanie klatki piersiowej za pomocą stetoskopu,
- opukiwanie klatki piersiowej,
- ocenę drżenia głosowego.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości pulmonolog zleca badania dodatkowe, które pozwalają na postawienie ostatecznej diagnozy i ustalenie planu leczenia.
Na czym polega leczenie chorób pulmonologicznych?
Po postawieniu diagnozy „lekarz od płuc” wdraża odpowiednie leczenie. Jedną z podstawowych metod jest farmakoterapia, która służy eliminacji przyczyn choroby i złagodzeniu jej objawów. Dobór leków zależy od rodzaju schorzenia. Mogą to być na przykład antybiotyki, leki przeciwzapalne, leki przeciwalergiczne czy preparaty rozszerzające oskrzela. Jeśli pulmonolog stwierdzi przewlekłą niewydolność oddechową, może zalecić pacjentowi tlenoterapię w warunkach domowych oraz cykliczne kuracje w warunkach sanatoryjnych.
W niektórych przypadkach (na przykład wtedy, gdy przyczyną dolegliwości są zmiany nowotworowe) leczenie pulmonologiczne wymaga interwencji chirurga. Wówczas pulmonolog kieruje chorego do szpitala na leczenie zabiegowe. Kuracja schorzeń dotyczących układu oddechowego – w szczególności przewlekłych – powinna obejmować zmianę stylu życia: rezygnację z używek, zmianę diety, wprowadzenie określonych form aktywności fizycznej.
Pulmonolog dziecięcy w Warszawie
Ze względu na nieco inną niż u dorosłych specyfikę chorób układu oddechowego, a przede wszystkim odmienne uwarunkowania związane z czynnikami rozwojowymi, najmłodszymi pacjentami opiekuje się pulmonolog dziecięcy, który jest takżepediatrą. W Warszawie taki specjalista przyjmuje między innymi u nas, w centrum medycznym Lekarze z Radości.
Pulmonolog dziecięcy najczęściej spotyka się z takimi chorobami jak:
- astma oskrzelowa,
- mukowiscydoza,
- zapalenie płuc czy oskrzeli,
- niewydolność oddechowa,
- wady wrodzone układu oddechowego,
- gruźlica.
Choć wiele spośród obserwowanych u małych pacjentów objawów wynika ze zwykłej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, nigdy nie wolno ich lekceważyć. Takie symptomy jak świszczący kaszel czy trudności z oddychaniem mogą się utrzymywać tygodniami i świadczyć o znacznie poważniejszych schorzeniach. W trosce o zdrowie i komfort dziecka należy jak najszybciej podjąć leczenie.
W centrum medycznym Lekarze z Radości dbamy o to, by pacjenci byli badani z najwyższą starannością i mieli w pełni profesjonalną opiekę medyczną. Naszym celem jest także zapewnienie odpowiedniej atmosfery, tak aby każdy z naszych pacjentów czuł się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. Potrzebujesz porady pulmonologa? Zadzwoń do Lekarzy z Radości i umów się na wizytę!