Ortopedia to jedna ze specjalności lekarskich, skupiająca się na rozpoznawaniu i leczeniu operacyjnym i zachowawczym schorzeń, wad oraz zmian narządu ruchu. W swojej codziennej praktyce nasi ortopedzi zajmują się dokładną diagnostyką, kuracją oraz prowadzeniem rehabilitacji pacjentów zmagających się z różnymi formami patologii narządu ruchu. Do ortopedy zgłaszają się osoby z urazami kości (z wyjątkiem urazów czaszki), a zwłaszcza ze złamaniami. Diagnostyka w tym obszarze jest możliwa dzięki użyciu urządzeń najnowszej generacji. Obejmuje badania radiologiczne, ultrasonograficzne i laboratoryjne.
Kim jest ortopeda traumatolog?
Lekarz zajmujący się patologiami narządu ruchu, do którego trafiają pacjenci w naszym centrum medycznym w Warszawie, to ortopeda traumatolog. Chorzy często nie zdają sobie sprawy ze znaczenia nazwy tej specjalności, więc warto poświęcić jej chwilę uwagi.
Ortopeda zajmuje się wszelkimi schorzeniami kości, mięśni, stawów i więzadeł oraz bezpośrednio powiązanych z nimi struktur. Jego domeną są wady wrodzone i nabyte, zmiany zapalne, infekcje, nowotwory, a także stany po urazach. Te ostatnie stanowią bardzo liczną grupę problemów ortopedycznych, która w dodatku wymaga bardzo konkretnego postępowania terapeutycznego. Co więcej, urazy dotyczą nie tylko narządu ruchu. Właśnie dlatego powstała odrębna dziedzina medycyny – traumatologia.
Traumatolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem urazowych uszkodzeń ciała. Są to stany nagłe, które często wymagają interwencji chirurgicznej. Leczenie zachowawcze obejmuje w ich przypadku stosowanie opatrunków, ortez itp. W obrębie traumatologii można wyróżnić kilka węższych specjalności. Ortopeda traumatolog zajmuje się na przykład urazami kończyn, ale już obrażenia w obrębie czaszki to domena neurochirurga. Czy to oznacza, że do naszego specjalisty ortopedy traumatologa w Warszawie można się zgłosić tylko z urazami narządu ruchu? Nie!
Nazwa „ortopeda traumatolog” może być myląca, dlatego wyjaśniamy: nasi specjaliści zajmują się wszelkimi patologiami w układzie kostno-stawowo-mięśniowym. W Polsce nie ma oficjalnego rozróżnienia pomiędzy tymi specjalnościami – każdy ortopeda jest jednocześnie traumatologiem (w zakresie urazów narządu ruchu). W naszym warszawskim centrum medycznym przyjmują lekarze o takiej specjalności.
Kiedy należy się zgłosić do ortopedy traumatologa w Warszawie?
Lekarze z Radości to poradnia, która oferuje możliwość konsultacji ze specjalistami, podstawową diagnostykę i drobne zabiegi ambulatoryjne. W naszym centrum medycznym w Warszawie ortopeda traumatolog nie przeprowadza operacji po urazach w obrębie narządu ruchu. Może jednak zdiagnozować charakter zmiany, skierować pacjenta do szpitala, a także monitorować stan jego zdrowia w okresie rekonwalescencji.
Wskazaniami do wizyty u ortopedy są:
- dolegliwości bólowe (na przykład w obrębie kręgosłupa, w stawach, mięśniach),
- problemy z zakresem ruchomości (w stawach, kręgosłupie),
- trudności z poruszaniem się,
- wady wrodzone i nabyte (na przykład wady postawy, deformacje stawowe),
- trzaski, „przeskakiwania” w stawach w czasie ruchu,
- przykurcze mięśni, ścięgien,
- niepokojące zgrubienia czy guzki na kościach lub w okolicy stawów.
Do ortopedy mogą się zgłaszać także osoby, które potrzebują zaopatrzenia ortopedycznego albo skierowania na fizjoterapię. Do regularnego kontaktu z ortopedą w Warszawie zachęcamy pacjentów, u których zostały zdiagnozowane choroby lub zaburzenia w obrębie układu ruchu.
Jakie choroby diagnozuje i leczy ortopeda?
Ortopeda zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi:
- chorób kręgosłupa, takich jak zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, przepuklina dyskowa czy stenoza kanału kręgowego;
- wad podstawy – w tym skoliozy, lordozy, kifozy, stopy szpotawej, płaskostopia i palucha koślawego;
- zmian przeciążeniowych – zalicza się do nich zapalenie kaletki przedrzepkowej, łokieć tenisisty, ostrogę piętową, zespół mięśnia nadgrzebieniowego czy zespół cieśni kanału nadgarstka;
- chorób bioder – obejmują jałową martwicę głowy kości udowej czy chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego;
- jałowej martwicy kości;
- chorób zapalnych kości i stawów;
- chorób tkanki kostnej – na przykład osteoporozy;
- chorób nowotworowych układu kostno-stawowo-mięśniowego;
- urazów – najczęściej spotykane są złamania, zwichnięcia, skręcenia, niestabilność rzepki i uszkodzenia łąkotek;
- wad wrodzonych – zalicza się do nich wrodzoną dysplazję stawu biodrowego czy kręcz szyi.
Leczenie ortopedyczne wymaga często zaangażowania lekarzy innych specjalności, dlatego najkorzystniej jest podejmować je w takich placówkach jak centrum medyczne Lekarze z Radości w Warszawie. Ortopeda traumatolog współpracuje tu między innymi z radiologiem i neurologiem czy fizjoterapeutą.
Ortopeda Wawer – jakie badania wykona lub zleci?
Lekarze z Radości przeprowadzają dokładny wywiad z pacjentem. Podczas diagnostyki i leczenia wad czy urazów ortopedzi biorą pod uwagę indywidualny styl życia chorego oraz jego potrzeby. Do badań, które wykonuje lub zleca ortopeda, zaliczają się między innymi:
- badanie rentgenowskie (RTG) – wykonywane najczęściej w ramach diagnostyki zmian dotykających kości; najpopularniejsze badanie przy złamaniach; lekarze z Radości mogą je zlecać do wykonania poza naszą placówką;
- badanie ultrasonograficzne (USG) – pozwala na uwidacznianie tkanek miękkich, chrząstek, ścięgien oraz wysięków śródstawowych; to badanie wykonujemy na miejscu;
- tomografię komputerową – umożliwia dokładne przyjrzenie się przekrojowi poprzecznemu ciała z widocznymi kośćmi i tkankami miękkimi; to badanie specjalistyczne, więc lekarz może je zlecić do wykonania w poradni wyposażonej w odpowiedni sprzęt;
- rezonans magnetyczny (jądrowy, czyli NMR) – pozwala na ocenę narządów wewnętrznych; preprowadzany tylko w niektórych sytuacjach; ortopeda może go zlecić do wykonania w placówce, która dysponuje odpowiednią aparaturą.
Poniżej wymieniamy jeszcze kilka badań, jakie nasi ortopedzi mogą zlecić do wykonania w innej placówce:
- artrografia – zdjęcie rentgenowskie stawu;
- scyntygrafia – umożliwia ocenę stanu zapalnego, uszkodzeń oraz nowotworów;
- badanie stawów – ułatwia wstrzykiwanie leków bezpośrednio do stawu, a także ocenę płynu wysiękowego śródstawowego;
- artroskopia – daje możliwość dokładnego obejrzenia łękotek, więzadeł i powierzchni stawu.
Lekarze z Radości to miejsce, w którym dbamy o profesjonalną diagnostykę i bezpieczne leczenie pacjentów. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom i dużemu doświadczeniu specjalistów wizyty w naszej poradni wiążą się przede wszystkim z otrzymaniem fachowej diagnostyki i pomocy medycznej. Zachęcamy do kontaktu!