Okulista Wawer | Poradnia okulistyczna
Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami oczu. W zakresie okulistyki mieści się nie tylko odpowiednie rozpoznanie, ale również profilaktyka i leczenie chorób. Okulista specjalizuje się również w budowie oraz funkcjonowaniu narządu wzroku. Lekarze z Radości to centrum medyczne, gdzie swoje usługi świadczą doświadczeni lekarze. To, co ich wyróżnia poza wieloletnią praktyką, to podejście do pacjenta z życzliwością i zaangażowaniem.
Okulista dla dzieci
Od początku naszej działalności staramy się zapewnić możliwie najszerszą opiekę zdrowotną dla naszych Pacjentów. W związku z tym, kompletując zespół medyczny, zaproponowaliśmy także współpracę pani doktor Aleksandrze Jakubaszek, która na co dzień przyjmuje w Szpitalu na Niekłańskiej. Jako okulista głównie zajmuje się dziećmi - także w wieku niemowlęcym. W naszym Centrum Medycznym konsultacje odbywają się co środę. Zapraszamy do kontaktu i zapisów na konsultacje.
Czym zajmuje się okulista dziecięcy?
Okulista dziecięcy zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem wad wzroku i chorób oka u pacjentów do 18 roku życia. Szczególnym wyzwaniem dla specjalisty jest opieka nad najmłodszymi dziećmi. Diagnostyka okulistyczna oparta jest o współpracę z pacjentem, co w przypadku kilkulatków jest niezwykle trudne, a niemowląt – praktycznie niemożliwe. Dlatego badanie dzieci wymaga specyficznej metodyki i umiejętności pedagogicznych. Takie kompetencje ma okulista w Warszawie-Wawrze.
Okulista dla dzieci najczęściej diagnozuje i leczy:
- wady refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm),
- zeza,
- retinopatię wrodzoną (patologiczne zmiany w obrębie siatkówki),
- amblyopię (osłabienie zdolności widzenia w jednym oku na skutek jego nieprawidłowego rozwoju),
- łzawienie oka (występuje często u niemowląt na skutek zatkanego przewodu łzowego).
Rzadziej spotykanymi u dzieci chorobami są wrodzona jaskra lub zaćma.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości działający w naszej placówce w Warszawie okulista wdraża leczenie zachowawcze, np. zaleca ćwiczenia wzroku, przepisuje okulary albo odpowiednie leki. Może też skierować małego pacjenta na leczenie zabiegowe.
Kiedy zgłosić się do okulisty dla dzieci?
Okulista dla dzieci w Warszawie w Centrum Medycznym lekarze z Radości przyjmuje wszystkich małych pacjentów – niezależnie od tego, czy taką wizytę zaleci lekarz pediatra. Dzięki stałej kontroli rozwijającego się narządu wzroku można bardzo wcześnie wykryć ewentualne problemy, co z kolei daje podstawę do wczesnej interwencji. Im wcześniej wdrożona zostanie korekcja wady refrakcji lub leczenie choroby oczu, tym większa szansa na prawidłowe widzenie w dorosłym życiu.
Bezwzględnymi wskazaniami do konsultacji u okulisty dziecięcego są takie zaobserwowane u dziecka objawy, jak:
- częste pocieranie oczu, ich łzawienie, zaczerwienienie,
- brak kontaktu wzrokowego z otoczeniem, brak reakcji na światło (u noworodków i niemowląt),
- mrużenie oczu albo przekręcanie głowy podczas czytania czy oglądania telewizji,
- przybliżanie przedmiotów do twarzy w celu przyjrzenia się im,
- problemy z rozróżnianiem kolorów, oceną odległości, utrzymywaniem równowagi.
Rodziców powinny też zaniepokoić zgłaszane przez dziecko częste bóle głowy, bóle oczu lub ich pieczenie. Objawami wskazującymi na problemy ze wzrokiem mogą być trudności w nauce czy utrzymaniu koncentracji uwagi. Opieki okulisty dziecięcego od najmłodszych lat wymagają dzieci genetyczne obciążenie chorobami oczu.
Okulista Wawer - Jakie choroby leczy?
Lekarze specjalizujący się w okulistyce zajmują się diagnostyką i leczeniem m.in.:
- chorób spojówek - zapalenie spojówek (bakteryjne, wirusowe, opryszczkowe, chlamydiowe, atopowe, alergiczne, kontaktowe), wylew podspojówkowy, zmiany barwnikowe spojówek, zespół suchego oka,
- schorzeń powiek - podwinięcie, odwinięcie i opadnięcie powieki, wrodzona szczelina powiek, rak kolczystokomórkowy powiek, rak podstawnokomórkowy powiek, złośliwe i łagodne guzy powiek, zmiany barwnikowe powiek,
- chorób narządu łzowego - zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego, zapalenie woreczka łzowego,
- schorzeń oczodołu - jaskra, ropowica, zapalenie oczodołu,
- chorób gałki ocznej - bielmo, zaćma, zapalenie rogówki, rozmiękanie rogówki, zwyrodnienia barwnikowe siatkówki,
- schorzeń nerwu wzrokowego - zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe,
- diagnozowanie wad wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia.
Jakie badania wykonuje okulista?
Przed przystąpieniem do badania w gabinecie okulisty, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, pytając o powód wizyty, dotychczasowe schorzenia okulistyczne i obecne choroby ogólne. Następnie przeprowadza się szczegółowe badania narządu wzroku, do których należy:
- badanie ostrości wzroku – pozwala nie tylko ocenić jakość widzenia, ale również wstępnie wykluczyć choroby, w których dochodzi do szybkiego uszkodzenia wzroku,
- diagnozowanie dna oka - służy ocenie siatkówki oka oraz naczyń, które ją odżywiają; stanowi podstawę pracy także w gabinecie kardiologów, diabetologów i neurologów,
- pomiar ciśnienia w gałce ocznej - ciśnienie wewnątrzgałkowe powinny badać wszystkie osoby po 40. roku życia, ponieważ jest to najlepsze badanie przesiewowe w kierunku jaskry.
Dodatkowo, lekarz okulista może zlecić wykonanie badania pola widzenia oraz badania ultrasonograficznego oka. Pierwsze z nich pozwala na określenie jak dużą część obrazu widzi nieruchomo ustawione oko pacjenta, patrzące w jeden centralny punkt, natomiast drugie umożliwia dokładne obejrzenie tkanki wewnątrz oka. Wykonuje się je najczęściej przed operacją zaćmy.
Centrum medyczne Lekarze z Radości to miejsce, w którym dbamy nie tylko o rzetelną diagnostykę i skuteczne leczenie pacjentów. Z uwagi na profil zawodowy poradnia okulistyczna Lekarzy z Radości przyjmuje również dzieci od wieku niemowlęcego. Dzięki serdecznemu podejściu specjalistów, wizyty w naszym centrum medycznym to również miło spędzony czas w dobrej atmosferze.