Centrum medyczne – Warszawa

DERMATOLOG dla dzieci i dorosłych - zapraszamy na konsultacje!

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 08:30 - 20:00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

hematolog dziecięcy wawer

Hematolog to lekarz zajmujący się schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego – w tym chorobami szpiku kostnego, węzłów chłonnych, śledziony i wątroby. Diagnozuje i leczy między innymi anemię, białaczkę, chłoniaki, leukopenię, czerwienicę, hemofilię, talasemię, trombofilię czy nadkrwistość. Może rozpoznawać nowotwory krwi w postaci białaczki czy chłoniaków. Leczy osoby borykające się ze szpiczakiem mnogim, leukopenią, nadpłytkowością samoistną, granulocytopenią, mastocytozą układową, agranulocytozą i mielofibrozą. Do hematologa kieruje pacjenta lekarz pierwszego kontaktu na podstawie nieprawidłowości wykrytych w wynikach badania morfologicznego.

Jakie badania może zlecić hematolog?

W celu postawienia trafnej diagnozy konieczne jest nie tylko przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, lecz także wykonanie szeregu badań. Podstawą jest badanie morfologiczne krwi obwodowej. Do badań hematologicznych zalicza się również:

  • różnicowanie zaburzeń składu krwi,
  • testy białkowe,
  • rozpoznawanie zaburzeń hemostazy,
  • biopsję szpiku kostnego i węzłów chłonnych,
  • USG jamy brzusznej,
  • badania genetyczne i molekularne,
  • cytometrię przepływową,
  • PET,
  • RTG jamy piersiowej.

Z jakimi objawami zgłosić się do hematologa?

Jeśli nagle z łatwością zaczynają się pojawiać siniaki i krwiaki, może to wskazywać na problemy z układem krwiotwórczym. Wskazaniem do wizyty u hematologa jest również występowanie nadżerek i zmian martwiczych na śluzówce w jamie ustnej.

Alarmującymi symptomami są blada skóra i pobladłe wargi oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Tego typu objawów nie należy bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o poważnej chorobie. Im wcześniej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i wdrożone skuteczne leczenie, tym większe będą szanse na zahamowanie rozwoju choroby i wyleczenie.

Wszystkie osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na różnego rodzaju schorzenia krwi, powinny regularnie się badać i odwiedzać hematologa. Jeśli ktoś w rodzinie borykał się z hemofilią lub anemią sierpowatą, należy zachować szczególną ostrożność. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Hematolog dziecięcy w Warszawie

W centrum medycznym Lekarze z Radości działa poradnia hematologiczna dla dzieci, czyli pacjentów od wieku niemowlęcego do 18. roku życia. Hematolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krwiotwórczego – zarówno nowotworowych, jak i nienowotworowych. Wyodrębnienie w obszarze hematologii takiej specjalizacji było konieczne, ponieważ w przypadku zaburzeń hematologicznych u najmłodszych niezwykle istotne są czynniki rozwojowe. Ze względu na nie wymagane jest także inne niż u dorosłych postępowanie terapeutyczne. Hematolog dziecięcy musi mieć także specjalizację z pediatrii.

Kiedy udać się z dzieckiem do hematologa?

Dziecko z objawami choroby krwi lub układu krwiotwórczego jest zwykle kierowane na badania, a następnie na konsultację hematologiczną przez pediatrę. To ten lekarz ocenia stan dziecka i decyduje o podjęciu działań adekwatnych do potrzeb pacjenta. Wskazaniami do przeprowadzenia takiej konsultacji mogą być między innymi skłonność do tworzenia się wylewów podskórnych, krwawienie z nosa, bladość lub zażółcenie skóry oraz nawracające infekcje. Niekiedy jednak zaburzenia hematologiczne nie dają widocznych objawów i zostają stwierdzone u dziecka przy okazji badań okresowych (tzw. bilansów zdrowia). Właśnie dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie takich badań.

W przypadku hematologii dziecięcej niezwykle ważną rolę odgrywa czas. Wczesne rozpoznanie pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia w poradni hematologicznej dla najmłodszych, a od tego może zależeć nawet życie dziecka.

Hematologia dziecięca – jakimi chorobami się zajmuje?

„Lekarz od krwi”, jak nazywają go czasem mali pacjenci, najczęściej diagnozuje i leczy u nich takie choroby, jak:

  • anemia (niedokrwistość), która może wynikać z niedoboru określonych składników (na przykład żelaza, witaminy B12) lub występowania innych przewlekłych chorób;
  • białaczka, czyli nowotwór szpiku kostnego lub krwi, który u dzieci najczęściej ma podłoże genetyczne;
  • skazy krwotoczne – na przykład hemofilia, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą powodować krwawienie nawet bez wyraźniej przyczyny;
  • talasemia, czyli zaburzenia produkcji hemoglobiny;
  • niedobory odporności.

Inne choroby leczone przez specjalistów z dziedziny hematologii dziecięcej to na przykład nadpłytkowość, idiopatyczna małopłytkowość, chłoniaki, trombofilia, mastocytoza czy sferocytoza wrodzona. Takie schorzenia występują jednak u dzieci znacznie rzadziej.

Jak wygląda pierwsza wizyta w poradni hematologicznej dla dzieci?

Przebieg wizyty u hematologa dziecięcego nie różni się znacząco od konsultacji u innych specjalistów. Lekarz rozmawia zarówno z dzieckiem (o ile jest już w odpowiednim do tego wieku), jak i jego opiekunami. Przeprowadza wywiad obejmujący pytania dotyczące zaobserwowanych symptomów, a także warunków życia dziecka, przebytych chorób, przyjmowanych leków i przypadków zaburzeń hematologicznych w rodzinie. Na wizytę warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dziecka.

Następnym etapem konsultacji ze specjalistą hematologii dziecięcej jest badanie fizykalne, podczas którego lekarz może na przykład ocenić stan skóry, błon śluzowych czy węzłów chłonnych albo wykonać badanie palpacyjne brzucha. W celu pogłębienia diagnostyki hematolog dziecięcy zwykle kieruje małego pacjenta na dodatkowe badania. Najczęściej jest to morfologia i biochemia krwi, a czasem także badanie próbki szpiku kostnego albo USG węzłów chłonnych. Jeśli specjalista podejrzewa chorobę o podłożu genetycznym, może zlecić badanie genetyczne.

Dbamy o to, aby kontakt z hematologiem dziecięcym w Warszawie był dla małych pacjentów miłym, bezstresowym przeżyciem. Rozumiemy też, że wizyta w poradni hematologicznej wiąże się z ogromnym niepokojem rodziców. Właśnie dlatego w czasie konsultacji można zawsze liczyć na życzliwą postawę specjalisty oraz uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Hematolog dziecięcy Wawer

W naszym centrum medycznym istnieje możliwość skorzystania z usług hematologa dziecięcego dr Magdaleny Tarasińskiej, specjalizującej się również w pediatrii oraz onkologii dziecięcej. Zachęcamy do kontaktu!

+48 508 904 736