Gabinet EKG jest czynny w godzinach pracy kardiologa oraz:
Wtorek i Środa: od 8:00 do 11:00Badanie EKG pozwala na bezbolesne i nieinwazyjne monitorowanie pracy serca, dzięki czemu można wykryć ewentualne zaburzenia jego pracy. Pomiar ten wykonuje się za pomocą elektrod, które podpinane są do klatki piersiowej i kończyn osoby badanej. W gruncie rzeczy analiza ta polega na porównaniu napięcia z dwóch elektrod, a następnie - na konwersji przebiegu elektrycznego do formy rysunkowego diagramu. To właśnie na jego podstawie lekarz dokonuje diagnozy pracy serca i - w razie potrzeb - stosuje konkretne formy leczenia.
Kiedy wykonuje się badanie EKG?
Badanie to wykonuje się tylko u określonych osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia:
- złożonych chorób układu sercowo - naczyniowego w tym miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i arytmii,
- wad wrodzonych serca, które mają przełożenie na jego nieprawidłową pracę,
- zapalenia mięśnia sercowego (np. w ramach powikłań po chorobach zakaźnych),
- operacji serca, jako sposób kontroli jego pracy po zabiegu.
Badanie EKG wykorzystuje się również zapobiegawczo, np. w trakcie zaawansowanych i złożonych badań medycyny pracy. Dzięki temu można już na wczesnym etapie, wykryć ewentualne zjawiska chorobowe i już wtedy rozpocząć ich kompleksowe leczenie.
Przebieg badania EKG - co warto wiedzieć?
Jak i gdzie należy umiejscowić elektrody?
Skuteczność badania elektrokardiografem zależy w głównej mierze od prawidłowego umiejscowienia wszystkich elektrod. Przed ich założeniem pacjent musi położyć się płasko na plecach i - koniecznie - ułożyć ręce wzdłuż ciała. Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka nakleja elektrody na klatce piersiowej i zapina specjalne klipsy na nadgarstkach kończyn. W celu zwiększenia przewodzenia elektrod, odpowiednie punkty na ciele należy wcześniej zwilżyć wacikiem.
ABC przygotowania do badania
Przed rozpoczęciem badania nie potrzeba wielodniowych przygotowań. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przyjmowania leków o czym powinien wiedzieć lekarz zlecający wykonanie badania. Przed wykonaniem EKG można też zgolić owłosienie klatki piersiowej, aczkolwiek krok ten jest praktykowany tylko w przypadku wystąpienia bujnego zarostu. Warto też pamiętać, by przed badaniem zwyczajnie... odpocząć. Wystarczy tylko pięć minut, by praca zdrowego serca wróciła do normy i to nawet po bardzo dużym obciążeniu.
EKG Wawer
Podsumowując, EKG to profesjonalne badanie serca, które może okazać się kluczowe w kontekście zapobiegania i leczenia wielu schorzeń układu krążenia.
Konsultacje z lekarzem
Wyniki badania EKG można skonsultować z kardiologiem lub internistą. Nasze centrum medyczne oferuje konsultacje z lekarzami wielu specjalności. Kardiolog Dr n. med. Dominika Pyszno-Prokopowicz specjalizuje się w kardiologii nieinwazyjnej z uwzględnieniem elektrokardiologii (EKG, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, testy wysiłkowe) oraz echokardiografii.