Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG STAWÓW, narządu ruchu: nadgarstek | łokieć | bark | kolano | staw skokowy

LOGOPEDA DZIECIĘCY - ZAPRASZAMY

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK i ŚRODĘ od 8:00 do 11:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt, Śr | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Testy antygenowe SARS-CoV-2

Zespół Post-Covid 19 – wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie

Powikłania po Covid-19 stanowią nie lada wyzwanie dla światowej medycyny, mimo, że patogen Sars-CoV-2 atakuje głównie płuca. W ciężkich przypadkach u pacjentów rozwija się zapalenie płuc i należy ich wentylować. Jednak wirus uszkadza również inne narządy, a to może potencjalnie prowadzić do długoterminowych konsekwencji.

Możliwe długoterminowe konsekwencje choroby Covid-19

Czas trwania choroby jest dłuższy niż w przypadku zwykłej grypy (ponad 10–21 dni). Niektórzy przechodzą chorobę bez żadnych objawów. Gdyby nie wymaz covid-19, nawet nie wiedzieliby, że są chorzy.


Koronawirus dostaje się do organizmu przez usta i gardło, a następnie się rozprzestrzenia. Prawdopodobnie robi to przez krwioobieg i niektóre drogi nerwowe. Komórki, które mogą być bezpośrednio zakażone wirusem w mózgu, sercu, jelitach i innych ważnych narządach powodują poważne problemy z krzepnięciem krwi, co objawia się zakrzepami w płucach, a także w nerkach, co może być przyczyną ich uszkodzenia.


Osoby, które zrobiły test na koronawirusa, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami choroby. Często choroba przebiega bezobjawowo, ale może pojawić się dysfunkcja nerek, duszność i inne objawy. Niektórzy pacjenci borykają się z nimi nawet przez kilka miesięcy po chorobie. Koronawirus atakuje również również układ nerwowy.

Zmęczenie i silne wyczerpanie

Wielu pacjentów po przebytej chorobie skarży się na znaczne zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, zmęczenie, wyczerpanie i ogólne osłabienie, a nawet omdlenia. Nie wiadomo jeszcze, jaka jest dokładna przyczyna. Lekarze podejrzewają, że system odpornościowy osób dotkniętych chorobą jest trwale uszkodzony. Nadal nie jest jasne, ile osób faktycznie boryka się z długoterminowymi skutkami.

Uszkodzenie płuc z i bez sztucznej wentylacji

Patogen Sars-Cov-2 atakuje głównie płuca. W ciężkich przypadkach u pacjentów rozwija się zapalenie płuc i należy ich podłączać do respiratorów. Często sztuczna wentylacja ratuje życie w przypadku ciężkiego zapalenia płuc wywołanego koronawirusem. Jednak wiadomo, że środek ten powinien być stosowany tylko w ostateczności i tak krótko, jak to konieczne, ponieważ może również uszkodzić płuca.

Zapalenie naczyń krwionośnych

Niektóre wyniki badań i sekcji zwłok wskazują, że że Covid-19 może prowadzić do zapalenia naczyń krwionośnych. Może się to pośrednio przyczynić się do wyższej śmiertelności, ale przede wszystkim do poważnych, długotrwałych szkód u osób, które wyzdrowiały. Zapalenie naczyń krwionośnych powoduje, że tworzą skrzepy. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. Mniejsze i większe skrzepy powstają ​​w naczyniach, a następnie przemieszczają się wraz z krwią w organizmie do serca, mózgu, płuc lub nerek. Konsekwencjami mogą być zawał serca, niewydolność nerek, a nawet udar. To może prowadzić do chorób neurologicznych, tak zwanych encefalopatii, które objawiają się niepokojem, dezorientacją i upośledzoną wydolnością mózgu. Te ograniczenia mogą utrzymywać się przez długi czas. Jeśli udaru lub zawału serca nie wykryje się i nie podejmie leczenia w ciągu kilku godzin, często utrzymują się długoterminowe konsekwencje.

Infekcja bakteryjna

Przy sztucznym oddychaniu oprócz choroby wirusowej istnieje ryzyko wywołania infekcji bakteryjnej płuc przez rurki. Wielu pacjentów z Covid-19 ma drugie, a nawet trzecie zapalenie płuc wywołane przez bakterie. W cięższych przypadkach, na przykład z ciężką niewydolnością płuc i długimi okresami wentylacji, można spodziewać się objawów, takich jak zmniejszona objętość płuc.

Utrata węchu na długi czas

Pacjenci z Covid 19 cierpią na utratę węchu. Może to trwać tygodniami – i jest również wskazówką, że wirus atakuje układ nerwowy. Nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione, czy utrata węchu ma poważniejsze konsekwencje dla mózgu.

Długoterminowe konsekwencje po nasileniu choroby

Jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie ostatecznych wniosków i ocenę jakie długofalowe konsekwencje może mieć wirus. Wiele wiedzy zostało zebranej i ocenionej dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Decydującym czynnikiem jest przebieg choroby. Przy łagodnym przebiegu pacjenci dość szybko ponownie wracają do formy.

Testy na koronawirusa Wawer

W naszym centrum medycznym jest możliwość wykonania testów antygenowych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 oraz testów na obecność przeciwciał anty SARS-CoV-2. Punkt pobrań jest czynny we wtorki i środy 08:00-11:00.

+48 508 904 736