Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Zaburzenia krzepnięcia krwi u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby związane z układem krzepnięcia krwi mogą pojawić się już u małych dzieci. Najczęściej skazy krwotoczne są dziedziczone, ale nie zawsze. Zwykle stosuje się leczenie objawowe, co ma na celu łagodzenie symptomów i ich zapobieganie. Na chwilę obecną niestety medycyna nie dysponuje skutecznymi lekami, które są w stanie całkowicie wyleczyć zaburzenia krzepnięcia krwi. Lekarzem zajmującym się ich leczeniem jest hematolog dziecięcy, czyli specjalista chorób krwi. Jeśli zostaną one wykryte w wieku dziecięcym, to zazwyczaj dziecko jest najpierw kierowane do pediatry.

Czym są zaburzenia krzepliwości krwi i co je powoduje?

W przypadku przerwania ciągłości naskórka organizm dąży do tego, aby jak najszybciej uszczelnić ranę, ochronić się przed utratą krwi. W skórze znajdują się specjalne białka, które odpowiadają za proces krzepnięcia, tworzenia skrzepu zasklepiającego uszkodzone naczynia krwionośne. Niestety u niektórych osób mogą pojawić się zaburzenia krzepliwości krwi i to już w wieku dziecięcym. Przybierają one postać skazy krwotocznej, co wiąże się z nadmiernym krwawieniem. Z kolei trombofilie dotyczą stanów nadkrzepliwości krwi, co równość jest patologiczne. Doprowadza do powstawania zatorów zakrzepowych. Zakrzepy mogą stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Oba rodzaje zaburzenia krzepnięcia mogą być wrodzone lub nabyte. Jeśli krwawienie nie ustępuje przez dłuższy czas, to można mówić o niskiej krzepliwości krwi. U noworodków bardzo często zaburzenia krzepnięcia ustępują samoczynnie. Jeśli występują po kilka dni od urodzenia, to mają postać wczesną i wynika to głównie z niedoboru witaminy K. Z kolei zaburzenia krzepnięcia krwi w postaci późnej dotyczą dzieci po drugim miesiącu życia. Za najczęstsze przyczyny uznaje się niską krzepliwość, skazy płytkowe, skazy naczyniowe i skazy osoczowe.

W jaki sposób objawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi i jak się je leczy?

Jeśli rodzice zauważą, że dziecko ma wiele siniaków na ciele, które bardzo powoli znikają, to warto udać się z nim do lekarza, bo jest to często objaw wskazujący na zaburzenia krzepnięcia krwi. Alarmujące są także długie i nadmierne krwawienia nawet w przypadku niewielkiego stłuczenia. Jeśli dziecko często krwawi z nosa, zębów i dziąseł, krwawienia są obfite, to powinno się udać do specjalisty, najlepiej hematologa dziecięcego. Niepokojące są wybroczyny na skórze po przebytej infekcji. Jeśli dziewczynka ma obfite miesiączki, to również warto to sprawdzić. Kluczowe staje się postawienie prawidłowej diagnozy, wczesne wykrycie schorzenia pozwala uchronić się przed rozwojem rozmaitych schorzeń. Wykonuje się najpierw badania z krwi żylnej. Koagulogram wskazuje, czy występują jakieś nieprawidłowości. Istotne jest wykrycie schorzenia we wczesnym stadium, dzięki czemu można liczyć na dobre rokowania. Nieleczenie zaburzeń krzepliwości krwi zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Może dojść nawet do krwawień do jelit, mózgu, stawów, udaru niedokrwiennego i nawet zgonu. Leczenie dobiera się do rodzaju zaburzenia. Najczęściej polega na stosowaniu czynników krzepnięcia lub preparatów zawierających wyizolowane płytki krwi. Zaleca się także suplementację żelazem, leki przeciwzakrzepowe, dietoterapię.

Hematolog dziecięcy Wawer

W naszym centrum medycznym dzieciom z zaburzeniami krzepnięcia krwi pomoc niesie dr Magdalena Tarasińska, specjalista pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Ponadto można wykonać badania diagnostyczne, w tym badania krwi.

+48 508 904 736