Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG STAWÓW, narządu ruchu: nadgarstek | łokieć | bark | kolano | staw skokowy

LOGOPEDA DZIECIĘCY - ZAPRASZAMY

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK i ŚRODĘ od 8:00 do 11:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt, Śr | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
szczepionki covid-19 wawer

Szczepionki przeciw Covid-19 – podstawowe informacje

Zgodnie z danymi statystycznymi, prawie 160 milionów osób na świecie zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa i poważne skutki wywoływanej przez niego choroby COVID-19 przyspieszyły prace nad wynalezieniem skutecznej szczepionki. Obecnie trwają badania nad ponad 200 preparatami szczepionkowymi, z czego 48 weszło w fazę badań klinicznych. Na terenie Unii Europejskiej do obrotu dopuszczono 4 szczepionki: Comirnaty, Moderna, Vaxzevria oraz Jannsen.

Comirnaty (BNT162b2)

Szczepionka Comirnaty to produkt firmy Pfizer i BioNTech. Składa się ona z informacyjnego kwasu rybonukleinowego (mRNA), kodującego białko S (kolca) wirusa. Materiał genetyczny zamknięty jest w lipidowej kapsułce, która chroni go przed degradacją oraz pozwala na dotarcie do komórki. To umożliwia syntezę białka wirusa, który jako antygen silnie pobudza odpowiedź immunologiczną organizmu. Szczepionka wskazana jest do czynnego uodparniania osób w wieku od 16 lat. Preparat podawany jest domięśniowo w postaci 2 dawek po 0,3 ml każda. Podanie drugiej dawki powinno nastąpić w odstępie 3 tygodni od podania pierwszej. Produkt leczniczy odnotowuje skuteczność około 95%.

Moderna (mRNA 1273)

Szczepionka koncernu biotechnologicznego Moderna, podobnie jak produkt firmy Pfizer, oparta jest na wykorzystaniu mRNA kodującego białko szczytowe S koronawirusa, umieszczonego w nanokapsułce lipidowej. Prowadzi to do wytworzenia przeciwciał dających ochronę przed COVID-19. Produkt leczniczy przeznaczony jest do uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych. Stosowanie preparatu obejmuje domięśniowe podanie 2 dawek w ilości 0,5 ml. Zgodnie z zaleceniami, otrzymanie drugiej dawki powinno mieć miejsce po upłynięciu 28 dni od pierwszej. Ogółem skuteczność szczepionki odnotowuje się na poziomie 94%.

Vaxzevria (ChAdOx1 nCoV-19)

Vaxzevria to produkt firmy Astra Zeneca, który charakteryzuje się wykorzystaniem wektora dla sekwencji kodującej białko szczytowe wirusa SARS-CoV-2. Nośnikiem tym jest szympansi adenowirus, który nie namnaża się w organizmie człowieka ani nie jest dla niego zakaźny. Szczepionka uodparniająca skierowana jest dla osób w wieku 18 lat i starszych. Cykl szczepień składa się z 2 oddzielnych dawek w ilości 0,5 ml, podanych domięśniowo. Odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką powinien wynosić od 4 do 12 tygodni (od 28 do 48 dni). Skuteczność szczepionki znajduje się na poziomie 60%.

Jannsen (Ad26.COV.2-S)

Szczepionka wektorowa Jannsen jest produktem amerykańskiej firmy farmaceutycznej Johnson & Johnson. Podobnie jak preparat koncernu Astra Zeneca wykorzystuje nośnik dla glikoproteiny S koronawirusa, którym jest adenowirus typu 26. Produkt leczniczy skierowany jest do czynnego uodpornienia osób dorosłych w wieku od 18 lat i starszych. W porównaniu do pozostałych szczepionek dopuszczonych do obrotu przez Unię Europejską, jest podawany jako pojedyncza dawka w ilości 0,5 ml poprzez wstrzyknięcie domięśniowe. Skuteczność szczepienia, podawana w przeprowadzonych analizach, znajduje się na poziomie 66%.

Dodatkowe szczepionki w fazie zatwierdzenia

Prócz stosowanych powyższych preparatów, Europejska Agencja Leków prowadzi szereg procedur mających na celu ocenić skuteczność oraz przydatność czterech innych preparatów szczepionkowych. Weryfikacji podlegają:


– szczepionka białkowa rekombinowana firmy Novamax,
– szczepionka mRNA koncernu CurVac,
– rosyjska szczepionka wektorowa Sputnik V,
– szczepionka inaktywowana z adiuwantem (wodorotlenkiem glinu) firmy Sinovac.

Internista Wawer – kwalifikacje do szczepienia

W centrum medycznym „Lekarze z Radości” zlokalizowanym w warszawskiej dzielnicy Wawer możecie uzyskać wymaganą kwalifikację i wykonać szczepienie. Nasi lekarze przeprowadzą badanie lekarskie celem uzyskania kwalifikacji do szczepienia i służą radą podczas konsultacji specjalistycznych w zakresie szczepień ochronnych. Zapraszamy na wizyty stacjonarne i teleporady z internistą.

+48 508 904 736