Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Dziecko zakłada mamie maseczkę - Rozmowy o koronawirusie z dzieckiem

Rozmowy o koronawirusie z dzieckiem – jak to robić?

Sytuacja, w które się znaleźliśmy, przerosła większość ludzi i każdy próbuje sobie z nią radzić na swój sposób. O ile dorosłym łatwiej jest zrozumieć to, co dzieje się na świecie, to o wiele trudniej, ogarnąć to wszystko dzieciom. Co możesz zrobić jako rodzic i jak powinny wyglądać twoje rozmowy o koronawirusie z dzieckiem?

Wyprzedzaj pytania

Nie każde dziecko przyjdzie od razu, by zapytać, czy to prawda, co mówiła koleżanka, albo o czym przeczytało w internecie. Dlatego sam wyjdź z inicjatywą. Zbierz prawdziwe informacje i przekaż te, które z jednej strony pomogą zrozumieć zaistniałą sytuację, a z drugiej zmniejszą lęk wynikający z niewiedzy. Wystarczy kilka faktów na temat choroby, jej źródła i tego, jak radzą sobie z nią lekarze. Możesz przy tej okazji, przytoczyć znalezione plotki, z którymi twoje dziecko może się spotkać. Uprzedzisz w ten sposób ich twórców i ochronisz dziecko przed wystraszeniem.

Słuchaj ze zrozumieniem i obserwuj

Nie zarzucaj swojej pociechy nadmiarem informacji, gdy o coś zapyta. Bardziej wsłuchuj się w to, co naprawdę mówi i obserwuj uczucia i emocje, które temu towarzyszą. Czasem przytulenie i zapewnienie, że z tobą nic mu nie grozi, okazuje się lepsze niż naukowe wywody. Zadbaj przy okazji o swój wewnętrzny spokój, którego jak wiesz, nie da się udawać i ukrywać za słowami. Rozmowy o koronawirusie, choć problem sam w sobie jest poważny, nie muszą być przesiąknięte lękiem i poczuciem niepewności.

Wspólnie opracujcie plan działania

Są rzeczy, na które nie masz wpływu, ale są i takie, które całą rodziną możecie kontrolować. Groźba zarażenia się koronawirusem, to dobra okazja do wyrobieniu w dziecku bardzo pozytywnych i korzystnych nawyków. Dbanie o:

  • higienę (dokładne mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlenia),
  • zdrowy sen i odpoczynek, który wzmacnia odporność,
  • wywiązywanie się z domowych i szkolnych obowiązków,
  • dobre wykorzystanie czasu na twórcze działanie,

to wszystko ma duże znaczenie. Daje poczucie, że mimo trudnej sytuacji, można coś zrobić.

Rozmowy o koronawirusie z dzieckiem, to nie wszystko

Będąc rodzicem, powinieneś znaleźć sposób, by samemu poradzić sobie z lękami, stresem, problemami związanymi z pracą i wciąż powracającymi, pesymistycznymi myślami, związanymi z przyszłością.
Dlatego, zamiast spędzać dużo czasu na przeglądaniu portali społecznościowych, oglądaniu wiadomości, czy śledzeniu sytuacji w kraju i na świecie, lepiej zajmij się czymś twórczym, zapisz się na wybrany kurs w internecie, zrealizuj wciąż odkładane pomysły lub przeczytaj dobrą książkę. To wszystko pomoże ci wypełnić się spokojem, który wyczuje twoje dziecko. Dzięki temu, na pewno poczuje się ono bezpiecznie, a to w obecnej sytuacji, najlepsze, co możesz mu dać.

+48 508 904 736