Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Potówki u dziecka – jak je leczyć?

Częstą przypadłością u dzieci są potówki, które wbrew pozorom nie są niczym groźnym. Borykają się z nimi także dorośli, pojawiają się najczęściej w wyniku przegrzania organizmu. Wystarczy niewłaściwy ubiór czy zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, aby na jego skórze pojawiła się wysypka i zaczerwienienie. Czas zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z potówkami u dziecka.

Po czym poznać potówki i co jest ich przyczyną?

Do pojawienia się potówek przyczynia się duża wilgotność i wysoka temperatura otoczenia. Takie warunki zaburzają pracę gruczołów potowych, co objawia się zaczerwienioną skórą i wysypką. W zależności od rodzaju, potówki mogą być zwykłe lub czerwone. W przypadku tych pierwszych skóra zostaje pokryta pęcherzykami, które nie są jednak objęte stanem zapalnym. Z kolei potówki czerwone mają postać zapalnych grudek. Wiele rodziców ma tendencję do zakładania dziecku zbyt wielu warstw ubrań, co niestety skutkuje przegrzaniem organizmu. Jedną z reakcji obronnych mogą być potówki, czyli drobne krostki o zabarwieniu czerwonym lub białym. Kolejnym problemem są ubrania wykonane z nieprzewiewnego materiału, co sprzyja powstawaniu odparzeń. W przypadku zamknięcia ujść gruczołów potowych niemożliwe staje się prawidłowe odprowadzanie potu, co niestety objawia się potówkami. Warto mieć na uwadze to, że istnieje ryzyko wystąpienia nadkażenia bakteryjnego, co będzie wymagało zastosowania leków o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Potówki pojawiają się już u tygodniowych noworodków, w okolicy głowy i na tułowiu. Mogą one wystąpić na skutek oparzenia słonecznego lub być jednym z objawów choroby gorączkowej. Jeśli dziecko nadmiernie się poci lub jest otyłe, to na jego skórze mogą pojawić się potówki. Są one też często spotykane u niemowląt pielęgnowanych oliwką po kąpieli, która niestety zatyka ujścia gruczołów potowych. Czerwone grudki z pęcherzykami pojawiają się na szyi, głowie, tułowiu, w okolicy pachwin, pod łokciami i kolanami. Potówkom towarzyszy świąd i pieczenie, co wywołuje u dziecka niepokój i płacz.

Co zrobić w przypadku potówek u dziecka?

W przypadku problemów skórnych internista skieruje pacjenta do dermatologa, który dokona oceny i postawi prawidłową diagnozę, przepisze też odpowiednie medykamenty, jeśli będą konieczne i udzieli porad odnośnie dalszego postępowania. Interwencja lekarza jest konieczna w przypadku pojawienia się potówek krostkowych i wystąpienia nadkażenia bakteryjnego. Potówkom można oczywiście przeciwdziałać, dzięki czemu dziecko nie będzie musiało zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Bardzo ważne jest utrzymywanie optymalnej temperatury w pokoju dziecięcym (22-24 st. C). Unikać należy ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, które powinny zostać zastąpione naturalnymi tkaninami typu bawełna, len, bambus. Ubrania nie mogą być za ciasne ani ocierać skóry. Nie zaleca się też natłuszczać skóry oliwką. Istotne będzie częste zmienianie pieluszek.

Jeśli już dojdzie do powstania potówek, to zaleca się wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem krochmalu. Wystarczy dodać do wody dobrze rozmieszane dwie łyżki mąki ziemniaczanej. Moczenie powinno trwać kwadrans, po czym należy wyjąć dziecko z wody i delikatnie osuszyć skórę, nie stosując żadnego dodatkowego kosmetyku. Krochmal można zastąpić nadmanganianem potasu o działaniu antybakteryjnym. W przypadku potówek czerwonych zaleca się stosowanie płynnego pudru po kąpieli, który nakłada się na osuszoną skórę. Ma to na celu złagodzenie objawów schorzenia. Pomocne są również kąpiele ziołowe, wspaniale sprawdza się rumianek czy nagietek. Warto również częściej pozostawiać dziecko rozebrane, aby skóra mogła swobodnie oddychać. W aptekach nie brakuje też specjalnych zasypek przy problemie z potówkami, które osuszają skórę, redukują uczucie świądu i pieczenia.

Co, jeśli potówki nie chcą ustąpić?

W takim wypadku warto skorzystać z pomocy dermatologa. Zanim zaleci on odpowiednie leczenie, zdiagnozuje, zbada źródło oraz stopień zaawansowania zmian skórnych. Przy okazji, wykluczy też inne choroby skóry, które mogą być podobne do potówek.
W naszym centrum medycznym pacjenci mogą liczyć na pomoc lekarza internisty oraz dermatologa.

+48 508 904 736