Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Są wolne terminy do ENDOKRYNOLOGA - Zadzwoń!

LOGOPEDA DZIECIĘCY - ZAPRASZAMY

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte co ŚRODĘ od 8:00 do 11:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Wt, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Śr | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Młoda kobieta z dłońmi przy brodzie - popularne choroby skóry

Przegląd najczęstszych chorób skóry

Zmian chorobowych na skórze doświadcza praktycznie każdy człowiek, w ciągu swojego życia. Jedne pojawiają się i znikają wraz z wiekiem, inne przeradzają się w groźne choroby, dlatego ważne jest by nie lekceważyć niczego, co może wskazywać na zmianę chorobową.

Popularne choroby skóry

Gdy mowa o popularnych chorobach skóry, najczęściej chodzi o te, które na co dzień, można spotkać u osób w różnym wieku.
Do niedawna, trądzik był najczęstszą dolegliwością skórną nastolatków. Obecnie, dotyka on również osoby w dorosłym wieku, przybierając wiele postaci. Przyczyn należy upatrywać w problemach hormonalnych, nieprawidłowościach związanych z pracą jelit i wątroby oraz w uczuleniach.

Opryszczka z kolei, może pojawić się u osób z chwilowym lub dłużej trwającym spadkiem odporności. Przeniesiona w okolicę oka, może doprowadzić do wirusowego zapalenia spojówki i rogówki, co może okazać się bardzo groźne dla narządu wzroku.

Do popularnych chorób skóry, należy również łupież. Może się wydawać, że najgorszym jego objawem jest złuszczający się naskórek we włosach i na ubraniu, ale tak nie jest. O ile łupież suchy można jeszcze zlekceważyć, to łojotokowy już nie. Jest on niebezpieczny dla włosów i może prowadzić do łysienia łojotokowego.

Zmiany skórne wskazujące na chorobę narządów wewnętrznych

Nasz organizm to zespół naczyń połączonych, wpływających na siebie zarówno w stanie równowagi, jak i choroby. Stąd też, popularne choroby skóry, można pomylić ze zmianami, które wskazują na choroby innych narządów wewnętrznych i dlatego ważne, by poddać je diagnozie lekarskiej.

Wątroba

Chora wątroba może dawać bardzo różne zmiany na skórze. Jedną z nich jest żółtaczka, przejawiająca się żółtymi plamami na skórze. Z kolei świąd obejmujący ręce i stopy, wskazuje na wysokie stężenie kwasów żółciowych we krwi, ich soli oraz bilirubiny, co może oznaczać problemy zarówno z wątrobą, jak i drogami żółciowymi.
Rumień dłoni, obejmujący jej wewnętrzną stronę, występuję u większości osób z marskością wątroby.

Nadczynność tarczycy

Objawia się dermografizmem, czyli rodzajem reakcji alergicznej, pojawiającej się po mechanicznym podrażnieniu skóry. Mówi się wówczas, że na takiej skórze można pisać.

Układ krążenia

Wrodzona wada serca, zwana sinicą, objawia się w postaci fioletowoniebieskawego zabarwienia skóry i błon śluzowych. Jeśli natomiast skóra twarzy, dłoni, stóp i małżowin usznych przybiera barwę ciemnoczerwona, może być objawem czerwienicy prawdziwej lub wtórnej.

+48 508 904 736