Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG STAWÓW, narządu ruchu: nadgarstek | łokieć | bark | kolano | staw skokowy

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Opryszczka – przyczyny i metody leczenia

Opryszczka na ustach to problem, z którym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Choroba ta wywoływana jest przez wirus HSV, którym jak wynika ze statystyk, zarażonych może być nawet około 70% ludzi na świecie. Jak jednak można zauważyć, nie każdy z nich choruje. Jakie są więc przyczyny powstawania opryszczki, a także jak skutecznie się jej pozbyć?

Czym jest opryszczka?

Od czego więc należy zacząć, jeśli chce się poznać powody powstawania tej choroby, a także metody jej leczenia? Rzecz jasna kluczową sprawą jest to, aby dowiedzieć się o opryszczce zupełnych podstaw, czyli czym się ona konkretnie charakteryzuje.
Chcąc zdobyć nieco więcej informacji o tej przypadłości, przede wszystkim wiedzieć trzeba, że występują dwa jej rodzaje. Pierwszą, czyli opryszczkę wargową, często nazywaną również zimno lub skwarka, wywołuje wirus typu HSV-1. Drugim rodzajem opryszczki jest odmiana genitalna, która obejmuje narządy rodne oraz pośladki. W tym wypadku odpowiedzialny jest za nią wirus HSV-2.
W obu przypadkach pojawiają się podobne objawy, czyli pęcherze, które wypełnione są treścią surowiczną, która na późniejszym etapie choroby zastępowana jest ropą. Zmiany te powodować mogą ból, a także pieczenie. W przypadku opryszczki genitalnej bardzo często pojawia się osłabienie organizmu, ból głowy, gorączka, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Przyczyny powstawania opryszczki

Skoro już wiadomo, czym jest opryszczka i jakie są jej rodzaje, warto się teraz zastanowić nad tym, jakie są przyczyny powstawania tej choroby. Oczywiście odpowiedzialny za nią jest wirus HSV, którym zarażamy się dzieciństwie (HSV-1) lub jako nastolatki i dorośli (HSV-2). Obie postaci wirusa są bardzo zaraźliwe i przeniknąć mogą do organizmu w wyniku kontaktu fizycznego z chorym. Zarazić się więc można poprzez pocałunek, lecz nawet picie z tego samego kubka lub szklanki. W przypadku odmiany HSV-2 do zakażenia dochodzi oczywiście podczas kontaktu seksualnego.
Jak jednak można zauważyć, choć przeważająca część populacji zarażona jest tym wirusem, nie każdy ma problem z opryszczką. W większości przypadków wirus jest w postaci uśpionej i nie sprawia nosicielowi problemów. Pewne okoliczności mogą jednak spowodować jego aktywowanie się. Przyczynić się do tego może silny stres, długotrwały wysiłek fizyczny, wyziębienie, niedożywienie, miesiączka czy też długotrwałe przebywanie na silnym słońcu.

Jak leczyć opryszczkę?

Opryszczka wiąże się nie tylko z bólem i uczuciem pieczenia, lecz również znacznie pogarsza wizualną stronę naszego ciała. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka informacji, jak można się jej szybko pozbyć.
Podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, to brak możliwości usunięcia z ciała wirusa. Jeśli raz się nim zarazimy, pozostanie on w ciele na zawsze. Wirus nie musi jednak sprawiać problemów, ponieważ można zastosować leki pozwalające znacznie ograniczyć jego replikacje.
Jeśli natomiast na wardze pojawią się pęcherze manifestujące chorobę, najlepiej w takiej sytuacji rozpocząć leczenie miejscowe polegające na stosowaniu maści cynkowych, a także specjalnych leków przeciwwirusowych.

Internista Warszawa Wawer

W centrum medycznym Lekarze z Radości pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarza Internisty, a także Dermatologa, którzy pomogą uporać się z opryszczką na wardze. Istnieje również możliwość wykonania badań krwi, USG oraz EKG. Zapraszamy serdecznie!

+48 508 904 736