Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
fizjoterapia niemowląt Wawer

Opóźnienie rozwoju psychoruchowego dziecka – kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Opóźnienie rozwoju psychoruchowego dziecka może stanowić poważny problem. Niestety nie każde dziecko rozwija się prawidłowo, dlatego rodzic powinien bacznie obserwować swojego podopiecznego, aby być w stanie zauważyć niepokojące objawy. W przypadku spowolnienia rozwoju funkcji ruchowych i intelektualnych można mówić o opóźnieniu rozwoju psychoruchowego. Przyczyn tego typu nieprawidłowości jest wiele. Czasem wynikają z wrodzonych wad i schorzeń, powodem może być też niedotlenienie w czasie porodu lub ciężki przebieg choroby w wieku dziecięcym. Niektóre czynniki środowiskowe także przyczyniają się do opóźnionego rozwoju psychoruchowego – na przykład brak odpowiedniej stymulacji. Wymaga to wizyty u specjalisty i podjęcia odpowiednich kroków.

Niepokojące objawy u dziecka wskazujące na potrzebę wizyty u psychologa

Jako że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto chodzić na wizyty kontrolne z dzieckiem do specjalistów takich jak logopeda, psycholog czy fizjoterapeuta. Oceniając rozwój psychomotoryczny dziecka, można wykryć nieprawidłowości już we wczesnym etapie. Pozwoli to na postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Do psychologa można wybrać się już nawet z niemowlakiem, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Należy pamiętać o tym, że u małego dziecka mózg jest jeszcze bardzo plastyczny i podatny na terapię, dynamicznie się rozwija. Niepokojące dla rodzica powinno być powolne uczenie się nowych zachowań i umiejętności nieadekwatne do wieku. Wizyta u specjalisty jest również wskazana w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, u których wystąpiły różne komplikacje podczas porodu lub zdiagnozowano jakieś zaburzenia rozwojowe, chorobę genetyczną lub somatyczną.

O opóźnionym rozwoju dziecka można mówić w przypadku nieprawidłowego komunikowania się z otoczeniem, problemów z nawiązywaniem relacji społecznych. Jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania zabawkami lub bawi się nimi w nieodpowiedni sposób, nie reaguje na polecenia, żyje we własnym świecie, również jest wskazana wizyta u specjalisty. Niepokojącymi objawami są też zaburzenia łaknienia i spania, napady agresji i złości, płaczliwość, częste smucenie się. Każda trudna sytuacja w rodzinie czy otoczeniu może być zwykle stresująca dla dziecka i przyczynić się do jego nieprawidłowego rozwoju, dlatego wizyta u psychologa będzie wręcz wskazana.

Przy wszelkiego typu trudach wychowawczych również warto się zgłosić z dzieckiem do specjalisty, który pomoże znaleźć źródło problemu. Jeśli u dziecka występują różne zaburzenia emocjonalne, nie jest w stanie radzić sobie z codziennymi trudnościami, zamyka się w sobie, bardzo przeżywa każde niepowodzenie, to również wskazana jest wizyta u specjalisty. Nie należy z tym zwlekać, bo prowadzi to tylko do pogłębienia się problemów. Nie rozwiążą się one same, dlatego zaleca się skorzystać z pomocy osoby doświadczonej, wykwalifikowanej.

Kiedy potrzebna będzie fizjoterapia niemowląt i starszych dzieci?

Objawami opóźnionego rozwoju psychoruchowego są między innymi zaburzenia koordynacji ruchowej, niemożność precyzyjnego wykonania czynności, niewłaściwe napięcie mięśniowe, nieporadność ruchowa. Niepokojące dla każdego rodzica powinny być też zaburzenia: sprawności manualnej, percepcji wzrokowej i słuchowej, mowy. Jeśli dziecko nie nadąża za rówieśnikami odnośnie tempa przyswajania nowych informacji i umiejętności, wymaga to wizyty u specjalisty. Dziecko może potrzebować wyspecjalizowanej opieki, dostosowania wymagań do jego aktualnych możliwości.

Do rehabilitanta warto udać się z dzieckiem przy nadmiernej ruchliwości i problemach ze skupieniem uwagi. Jeśli dziecko ma tendencje do potykania i łatwo się przewraca, to również czas najwyższy zgłosić się z nim do fizjoterapeuty. Przy nadwrażliwości na ruch, światło, czy dźwięk, także zleca się zapisać dziecko na terapię. Do alarmujących objawów zalicza się też opóźniony rozwój mowy, niechętne branie udziału w zabawach ruchowych, trudności w nawiązywaniu nowych umiejętności, ciągłe zaciskanie dłoni w piąstki, nieprawidłowe ułożenie głowy i tułowia, unoszenie pośladków podczas leżenia na plecach, brak kontroli głowy powyżej drugiego miesiąca życia i kontaktu wzrokowego.

Ocena psychoruchowa dziecka

W naszym centrum medycznym mali pacjenci mają możliwość skorzystania z pomocy mgr Justyny Terebińskiej – Graff, fizjoterapeuty dziecięcego specjalizującego się w fizjoterapii niemowląt z zaburzeniami napięcia mięśniowego (wzmożone lub obniżone napięcie), asymetrią ułożeniową, opóźnionym rozwojem psychoruchowym, urodzonych przedwcześnie oraz z powikłanym wywiadem okołoporodowym. Do jej zainteresowań zawodowych należą w szczególności ocena rozwoju psychoruchowego niemowląt, terapia fizjoterapeutyczna, instruktaż prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia oraz masażu shantala.

+48 508 904 736