Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG STAWÓW, narządu ruchu: nadgarstek | łokieć | bark | kolano | staw skokowy

LOGOPEDA DZIECIĘCY - ZAPRASZAMY

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK i ŚRODĘ od 8:00 do 11:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt, Śr | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
badania hormonów

Jak hormony wpływają na nasze samopoczucie?

Hormony oddziałują na sferę psychofizyczną człowieka. Wpływają na jego stan zdrowia i zachowanie. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to właśnie zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną rozwoju choroby, z którą się zmagają. Hormony decydują nawet o nastroju, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Zachwiana gospodarka hormonalna to niestety prosta droga do gorszego samopoczucia i pojawienia się rozmaitych dolegliwości zdrowotnych.

Jak hormony wpływają na nastrój?

Hormony są związkami chemicznymi, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Za ich wydzielanie odpowiadają przede wszystkim – tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka, jajniki, jądra i łożysko. Na tym jednak nie koniec, bo są również inne narządy wzbogacone o komórki gruczołowe. Hormony znajdujące się w krwiobiegu kierują się do konkretnych komórek, pełniąc rolę przekaźnika informacji. Jedną z ich funkcji jest regulowanie samopoczucia, wpływają w dużym stopniu na sferę psychiczną. Za hormon nastroju uznaje się serotoninę. Jeśli utrzymuje się on na optymalnym poziomie, to można liczyć na uczucie rozluźnienia i dobre samopoczucie, organizm się odpręża, wycisza. W przypadku zaburzeń hormonalnych warto udać się do endokrynologa. Warszawa Wawer ma do zaoferowania wielu specjalistów, którzy na podstawie wywiadu lekarskiego i wyników badań są w stanie postawić prawidłową diagnozę i dobrać skuteczną metodę leczenia. Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami pracy gruczołów endogennych, które odpowiadają za wydzielanie hormonów do układu krążenia.

Hormonalna huśtawka emocjonalna

W przypadku kobiet stężenie poszczególnych hormonów jest bardzo zmienne i uzależnione przede wszystkim od cyklu menstruacyjnego. To właśnie one mają ogromny wpływ na kobiece wahania nastroju. Wielu mężczyzn nie jest w stanie zrozumieć tego, że kobieta może czuć euforię i być chętna do działania, a następnie z niewiadomego powodu zaczyna płakać i być smutna. Każdego miesiąca następuje kolejna gra hormonów. Problem ten nasila się w przypadku zajścia w ciążę lub rozwoju choroby. Hormony decydują nie tylko o samopoczuciu, ale też o wyglądzie i stanie zdrowia. Mówi się nawet o lepszych i gorszych dniach u płci pięknej, o czym decyduje układ hormonalny. Od pierwszego do piątego dnia krwawienia dochodzi do spadku poziomu estrogenów i progesteronu, co powoduje u kobiet poprawę samopoczucia, które pogarsza się już nawet na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu menstruacyjnego.

Z kolei od szóstego do trzynastego dnia wytwarzany jest hormon luteotropowy, co wiąże się dla kobiety z euforią przedmiesiączkową. To czas płodności, kobieta staje się pełna energii, ma ochotę do działania. Czternastego dnia cyklu menstruacyjnego dochodzi do nagłego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego, co przekłada się na wzrost pobudzenia seksualnego. Dobry humor towarzyszy kobiecie jeszcze przez kolejną dobę po owulacji, czyli do dwudziestego dnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to poziom estrogenów i stężenie progesteronu zacznie spadać. U wielu kobiet występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego, pojawiają się wahania nastroju, nagle wybuchy gniewu i płaczu. Panie stają się gderliwe i łatwo wpadają w złość. Z kolei u mężczyzn ogromną rolę odgrywa testosteron, a wraz z jego spadkiem pogarsza się samopoczucie.

Endokrynolog Wawer

W naszym centrum medycznym z pomocy lekarza endokrynologa. Jest także możliwość wykonania testów diagnostycznych w korzystnych cenach, a wśród nich są badania hormonalne.

+48 508 904 736