Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ
Chłopiec bada wzrok u okulisty - nadwzroczność u dzieci

Co zrobić, kiedy twoje dziecko dotyka nadwzroczność

Nadwzroczność u dzieci, zwana jest też dalekowzrocznością i najczęściej, występuje w początkowym okresie życia. Jeśli jednak nie ustąpi samoczynnie, należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty dziecięcego. Po czym poznać, że dziecko cierpi na nadwzroczność?

Czym jest nadwzroczność u dzieci?

Nadwzroczność występująca u dzieci do trzeciego roku życia, jest fizjologiczna. W tym okresie, gałka oczna dopiero się rozwija i do czasu osiągnięcia pełnej wielkości, mogą pojawić się problemy z akomodacją. Jeśli jednak taki stan będzie się utrzymywał, może okazać się, że twoje dziecko cierpi na nadwzroczność. Niestety, w początkowym okresie, trudno to wychwycić, ponieważ dzieci same próbują sobie radzić z trudnościami związanymi z widzeniem blisko położonych przedmiotów. Odruchowo wykorzystują do tego zdolność akomodacji, uruchamiającą konwergencję, co jednak, ze względu na silną pracę mięśni, wywołuje ból oczu i głowy.

Objawy nadwzroczności u dzieci

Oto najczęstsze objawy nadwzroczności u dzieci:

Zez

Wywołany jest tak zwanym syndromem leniwego oka. To, które jest słabsze, zostaje wyłączone z widzenia i mózg zaczyna wykorzystywać tylko oko zdrowe. Sytuacja ta ma miejsce wówczas, gdy w obu oczach, wada jest różna lub jedna z gałek ocznych posiada niedokształcony nerw wzrokowy. Uciekające oko u dziecka, to sygnał, by jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Zaniedbanie tego, może utrwalić wykorzystywanie tylko jednego oka i powrót do widzenia dwuocznego, będzie niemożliwy.

Niechęć do rysowania i czytania

Mając problemy z wyraźnym widzeniem, dziecko rezygnuje z tego typu zajęć. Gdy zabawa powoduje dyskomfort, a nawet ból, szybko się denerwuje i zniechęca, co powinno zwrócić uwagę rodziców i opiekunów. Nie zawsze powodowane jest to naturalnym brakiem zainteresowania rysowaniem, dlatego gdy będzie się to powtarzać, zwróć się po pomoc do okulisty.

Ból oczu i głowy

Spowodowany jest nadwyrężaniem mięśni zdrowej gałki ocznej.

Nadwzroczność u dzieci – co zrobić, gdy się pojawi?

Jeśli nadwzroczność dotyczy małych dzieci i nie objawia się zezem, czy zaburzeniami widzenia, nie ma potrzeby jej korygować. Wskazane są jedynie okresowe wizyty kontrolne u okulisty dziecięcego.
Jeśli jednak wada jest duża, a do tego pojawił się zez akomodacyjny, konieczne jest wdrożenie leczenia, ustalonego przez lekarza.
Jedną z metod, jest korekcja wzroku za pomocą okularów. Stosuje się je zarówno wtedy, gdy wada przekracza 2,5 dioptrii, jak i w przypadku zeza.
Nadwzroczność u dzieci, koryguje się też za pomocą specjalnych ćwiczeń, które może zlecić okulista.
Są na tyle proste, że spokojnie można je wykonywać w domu. Polegają między innymi na czytaniu tekstu różnej wielkości, czytaniu tekstu odwróconego oraz naprzemiennym przybliżaniu go i oddalaniu.

+48 508 904 736