Centrum medyczne – Warszawa

Tele-Porady + e-recepty + e-zwolnienia: Internista | Psychiatra | Seksuolog | Ginekolog | Laryngolog | Dermatolog | Endokrynolog | Diabetolog

Zapraszamy na BADANIE USG - w tym USG ginekologiczne, ciąży, piersi, brzucha, tarczycy, tkanek miękkich, oraz USG Doppler kończyn dolnych!

PSYCHOTERAPEUTA - Zapraszamy

Punkt Pobrań: otwarte w każdy WTOREK od 8:00 do 10:00 - Z A P R A S Z A M Y!

Nasz PSYCHIATRA: wysokie kompetencje i empatia względem Pacjenta. Zapytaj o wolny termin.

USG 3D/4D u GINEKOLOGA. Poznaj swoje Maleństwo zanim ono pozna Ciebie.

Odwiedź nas
ul. Patriotów 207 (1 piętro)
04-858 Warszawa
Umów się na wizytę
+48 508 904 736
+48 508 904 836
Zapraszamy w godzinach
Pn, Śr, Cz, Pt | 10.00 - 20.00
Wt | 08:00 - 20:00
Zanim przyjdziesz - ZADZWOŃ

Anemia u dziecka – jak ją rozpoznać i jakie zrobić badania?

Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko i o jego zdrowie. Część chorób i dolegliwości jest jednak na tyle podstępna, że można je z łatwością przeoczyć. Dobrym tego przykładem jest anemia, która, choć nie wydaje się groźna, to jednak może być naprawdę niezwykle niebezpieczna. Czym jest anemia u dzieci, a także jak ją rozpoznać? Jakie badania powinno się zrobić, aby można było ją zdiagnozować?

Czym jest anemia?

Anemia, czyli tzw. niedokrwistość, to choroba związana z obniżonym stężeniem hemoglobiny we krwi. Równolegle z tym zjawiskiem występuje również zmniejszenie liczby czerwonych krwinek oraz hematokrytu.
Dlaczego przypadłość ta jest tak groźna dla zdrowia? Jak każdy doskonale wie, hemoglobina jest substancją, która zajmuje się transportowaniem tlenu we krwi. Jeśli będzie jej za mało, poszczególne komórki w ciele będą niedotlenione, co pociągać za sobą będzie naprawdę duże zagrożenie. Szczególnie niebezpieczna jest anemia u dzieci, ponieważ ich organizmy jeszcze się rozwijają, więc może dojść do zaburzenia rozwoju ich ciała. Anemia wpływa w bezpośredni sposób na rozwój układu nerwowego, a także ogranicza wzrost dziecka czy też zaburza pracę układu immunologicznego.
Jakie są przyczyny anemii? W zdecydowanej większości powoduje ją niedobór żelaza, co może być efektem niewłaściwej diety. Z tego powodu często anemia diagnozowana jest u dzieci, które są z typu niejadków.

Jakie są objawy anemii?

Bardzo ważną sprawą jest to, aby każdy rodzic potrafił rozpoznać anemię. Dzięki temu szybko będzie można udać się do lekarza, aby zastosowane było leczenie. Jakie są więc typowe objawy tej choroby?
W zdecydowaniej większości dzieci z anemią charakteryzują się dość dużym osłabieniem, bólami głowy, zaburzeniami koncentracji, bladą i wysuszoną skórą czy też słabą kondycją paznokci i włosów.

Jak diagnozuje się i leczy anemie?

Jeśli tylko u naszego dziecka występują takie niepokojące objawy, czym prędzej należy udać się z malcem do lekarza. Pediatra przede wszystkim przeprowadzi wstępny wywiad, aby następnie zlecić badanie morfologiczne, które wykaże poziom hemoglobiny we krwi. Jednocześnie zlecone zostanie badanie poziomu żelaza.
Jeśli tylko badania wykażą niedokrwistość, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia. Na czym ono polega? Jak się okazuje, nie jest ono specjalnie skomplikowane, ponieważ najczęściej przepisuje się po prostu żelazo w tabletkach. Bardzo mocno poleca się równolegle przyjmować witaminę C, która wykazuje bardzo silne działanie poprawiające przyswajanie żelaza. Taka terapia najczęściej trwa kilka tygodni.

Hematolog dziecięcy Wawer

W naszym centrum medycznym dzieciom z objawami anemii pomoc niesie dr Magdalena Tarasińska, specjalista pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Ponadto można wykonać badania diagnostyczne krwi oraz badania USG.

+48 508 904 736